مقالات

معرفی اتریوم

تریوم یک سیستم عامل منبع باز مبتنی بر block chain و سیستم عامل است که دارای قابلیت قرارداد هوشمند (برنامه نویسی) است. اتریوم یک ارز رمزنگاری شده و دیجیتال است که توسط بستر blockchain تولید می شود. در ساده ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند.
هر کسی قادر می باشد که در استفاده از اتریوم برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه دهد. همچنین توسعه دهندگان می‌توانند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از اتریوم برای برنامه‌های خود ارز دیجیتال مستقل بسازند که به آن‌ها توکن می‌گویند. در واقع توکن، ارز های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می‌کنند.

آیا اتریوم شبیه بیت کوین است

شباهت بیت کوین و اتریوم

اتریوم یک شبکه توزیع شده عمومی  بر پایه بلاک چین است. اگرچه تفاوت های فنی قابل توجهی بین این دو وجود دارد ، اما مهمترین تفاوت این است که بیت کوین و اتریوم از نظر هدف و توانایی با یکدیگر تفاوت دارند. بیت کوین یک کاربرد خاص از فناوری blockchain را ارائه می دهد که یک سیستم نقدی الکترونیکی و همراه با پرداخت آنلاین می باشد در حالی که از blockchain برای ردیابی مالکیت ارزهای دیجیتال (بیت کوین) استفاده می شود ، اتریوم بر اجرای کد نوشته شده در هر برنامه غیرمتمرکز اهمیت دارد. نوعی از نشانه‌ها وجود دارد که برای پرداخت حق معدن چیان از جمله معاملات در بلوک ها استفاده می‌شود که گاس نامیده می‌شوند و هر اجرای قرارداد هوشمند به مقدار معینی گاس نیاز دارد تا معدن چیان را جذب کند تا آن را در بلاکچین قرار دهند.

اتریوم چگونه کار میکند

اتریوم چگونه کار می کند
همان‌طور که قبلا اشاره شد، اتریوم از پروتکل بیت کوین یا همان بلاک چین استفاده می‌کند، اما آن را برای انجام کارهایی فراتر از تراکنش‌های مالی تغییر داده است. تنها شباهت این دو بلاک چین در این است که تمام تاریخچه تراکنش‌ها را ذخیره می‌کنند، اما بلاک چین اتریوم کارهایی بیشتری انجام می‌دهد.جدا از تاریخچه تراکنش‌ها، هر نود روی شبکه اتریوم باید آخرین تغییرات صورت ‌گرفته، اطلاعات کنونی هر قرارداد هوشمند شبکه، باقی‌مانده حساب هر کاربر و محل و کد هر قرارداد هوشمند را دانلود کند.
می‌توان بلاک چین اتریوم را به‌عنوان یک ماشین حالات متناهی تراکنش‌ها توصیف کرد. در علوم رایانه، منظور از ماشین حالات متناهی این است که چیزی بتواند یک سری از ورودی‌ها را بخواند و براساس آن ورودی‌ها به یک شرایط جدید گذر کند. وقتی تراکنش‌ها اجرا شدند، ماشین به یک حالت دیگر گذار می‌کند.

قیمت اتریوم

قیمت اتریوم

در سال ۲۰۱۷، سال شکوفایی ارزهای دیجیتال، قیمت اتریوم ۱۰,۰۰۰ درصد رشد داشت. بله درست است یعنی ۱۰۱ برابر. یعنی ۱۰۰ دلار در ابتدای ۲۰۱۷، و برداشت ۱۰,۰۰۰ دلار در انتهای ۲۰۱۷. اتفاقی که شاید هر قرن یکبار رخ دهد. در سال ۲۰۱۶ ارزش هر اتر کمتر از یک دلار بود. پس از ژانویه ۲۰۱۸، قیمت اتریوم به روند نزولی شدیدی افتاد و امروزه اتریوم از بالاترین قیمتش در ۱۵۰۰ دلار، بیش از ۸۹ درصد سقوط کرده است. ارزش کل این ارز دیجیتال در اوایل سال ۲۰۱۷ به شدت به بیت کوین نزدیک شد و حتی برخی پیش‌بینی می‌کردند که این ارز دیجیتال بتواند در جدول ارزها از بیت کوین عبور کند. هم‌اکنون هر واحد اتریوم با قیمت حدود ۱۲۰ دلار معامله می‌شود. این رقم نشان دهنده این است که اگر اتریوم دوباره بتواند به بالاترین قیمت قبلی خود یعنی ۱۵۰۰ دلار برسد، حدود ۱۵ برابر رشد کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *