پیاده سازی تلفن گویا Elastix 2.5

پیاده سازی تلفن گویا Elastix 2.5

همانطور که می دانید یکی از قابلیتهای مهم و کاربردی در مرکز تلفن الستیکس منشی تلفن یا IVR  می باشد که استفاده از این قابلیت در سازمان باعث می شود تا بهنگام تماس مشتری با سازمان به مشتری خوش آمد گفته و تماس گیرنده را راهنمایی کند تا به بخش مورد نظر خود متصل شود.نام اصلی این عملکرد (AA (Auto Attendant بوده که به اشتباه IVR شناخته شده است. IVR مخفف interactive voice response می باشد و سیستمی مانند تلفنهای بانک می باشد و تماس گیرنده قادر است تا با وارد کردن شماره حساب خود از موجودی خود باخبر شود بنابراین IVR   در واقع به یک دیتا بیس متصل شده و با دریافت اطلاعاتی از مشتری قادر است تا  Query ای در دیتابیس خود ایجاد و به مشتری، پاسخگو باشد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه ی پیاده سازی تلفن گویا در Elastix 2.5 آشنا کنیم با ما همراه باشید:پیاده سازی تلفن گویا Elastix 2.5

ابتدا باید به ضبط پیغام مورد نظر خود که می خواهید برای تماس گیره پخش کنید بپردازید. برای ضبط پیفام خود باید به کنسول وب الستیکس وارد شوید و بر روی تب PBX  کلیک کرده و در قسمت سمت چپ System Recordings را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

 

حال باید به وارد کردن شماره یکی از داخلی ها بپردازید سپس بر روی Go  کلیک کنید تا بتوانید بوسیله گوشی تلفن پیغام مورد نظر خد را ضبط کنید. در صورتی که پیغام خود را به این روش ضبط کردید و کیفت آن مورد پسند شما قرار نگرفت می توانید از نرم افزار های دیگری  صدا را ضبط و به آپلود کردن فایل ضبط شده بپردازید در صورتی که بخواهید فایل ضبط شده را آپلود کنید باید Choose File را انتخاب کرده و فایل مورد نظر خود را انتخاب و سپس آن را Upload  کنید.فرمت صدای ضبط شده بوسیله نرم افزارهای دیگر باید با فرمت تعیین شده در این صفحه مطابقت داشته باشد.

سپس در قسمت Name this Recording  برای فایل ضبط شده خود نامی را مشخص کنید و در اخر برای اعمال تغییرات بر روی Save کلیک کنید.ما در این مثال نام Main00 را برگزیدیم.

حال باید به قسمت IVR  موجود در سمت چپصفحه رفته و سپس گزینه Add New IVR را انتخاب کنید.پیاده سازی تلفن گویا Elastix 2.5

 

با توجه به شکل بالا ابتدا باید نام مورد نظر خود را در قسمت IVR Name برای IVR  مشخص کنید. سپس به قسمت Announcement رفته و به انتخاب نام فایل آپلود شده در System Recordings بپردازید که ما در این قسمت Main00 را برگزیدیم.

قسمت مربوط به Direct Dial در واقع این اجازه را به تماس گیرنده خواهد داد تا در زمان پخش پیغام IVR به انتخاب داخلی مورد نظر خود بپردازد.

در قسمت مربوط به Timeout مدت زمان انتظار برای وارد کردن داخلی توسط تماس گیرنده مشخص خواهد شد سپس به مقصد شخص شده درTimeout Destination هدایت  خواهد شد.

در این قسمت Invalid Retries شما می توانید تعداد دفعاتی که شماره توسط تماس گیرنده اشتباه وارد می شود را مشخص کنید و در اخر به مقصد شخص شده درTimeout Destination هدایت  خواهد شد.

در صورتی که بخواهیدبا اشتباه وارد کردن شماره توسط کاربر، پس از پخش پیغام تعیین شده در Invalid Retry Recording، پیغام Announcement (که در این مثال Main00 است)، نیز مجددا پخش شود باید گزینه Append Announcement on Invalid را فعال کنید.پیاده سازی تلفن گویا Elastix 2.5

در قسمت مربوط به IVR Entries  شما می توانید مشخص کنید با با انتخاب هر کلید سیستم چه کاری را انجام دهد . به عنوان مثال با زدن کلید 1  تماس گیرنده به داخلی 101 متصل شود.شما باید در قسمت  Ext شماره 1 را مشخص کرده  و مقصد را داخلی 101 برگزینید. در صورتی که بخواهید Option های دیگری اضافه کنید باید بر روی کلید مثبت سبز رنگ کلیک کنید.  در اخر برای اعمال تغییرات باید گزینه Submit  را انتخاب کنید.

 

حال باید به قسمت Inbound Route رفته و  به مشخص کردن مقصد تماس های دریافتی از VoIP Gateway در IVR بپردازید.

 

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.