موزیک انتظار در ایزابل

موزیک انتظار در ایزابل

موزیک انتظار در ایزابل : مشتری با شما تماس می‌گیرد و نیاز است که برای مدتی پشت خط بماند، مثل زمانی که قرار است به داخلی دیگری وصل شود یا اینکه برای بررسی بیشتر مدتی باید منتظر بماند، در این فاصله بیصدا بودن شما حس خوبی برای تماس گیرنده ایجاد نمی‌کند. برای حل این چالش سیستم‌های تلفنی آهنگی برای کاربر پشت خط پخش می‌کنند که در سیستم تلفنی ایزابل Music on hold نامیده می‌شود. اگر می‌خواهید با موزیک انتظار ایزابل و نحوه شخصی سازی آن آشنا شوید به مطالعه این مقاله بپردازید:

موزیک انتظار (Music On Hold) ایزابل چیست؟

زمانی که شخصی با داخلی ما تماس می‌گیرد و ما دکمه Hold بر روی آی‌پی فون خود را می‌رنیم، موزیکی برای تماس گیرنده پخش می‌شود، این موزیک در ایزابل به صورت کامل قابل سفارشی سازی و مدیریت است.

این قابلیت در منوی PBX سپس PBX Configuration و Music On Hold  قابل دسترسی است. در این قسمت به صورت پیشفرض یکسری موزیک به صورت دیفالت وجود دارد.

آموزش تغییر موزیک انتظار در ایزابل

کانفیگ موزیک انتظار در ایزابل در این سیستم تلفنی کار ساده ای است و پیچیدگی خاصی ندارد. فقط چند نکته وجود دارد که به آن پرداخته خواهد شد:

به این نکته توجه کنید که حذف کردن موزیک های دیفالت خود سیستم تلفنی در برخی مواقع باعث بروز مشکل خواهد شد، پس بهتر است که دسته بندی موزیک خود را ایجاد کنید.

برای ایجاد یک Music category جدید به صورت زیر عمل کنید:

1- از منوی PBX سپس PBX Configuration  وارد قسمت Music On Hold در ایزابل شوید.

 

موزیک انتظار در ایزابل

 

2- با موزیک های دیفالت خود ایزابل کاری نداشته باشید و از بخش سمت راست، Add Music Category را انتخاب کنید.

 

موزیک انتظار در ایزابل

 

3- نام دلخواهی برای Category  خود انتخاب کرده و Apply Change را بزنید تا تغییرات صورت گرفته ذخیره شود.

۴- دسته بندی که ایجاد کرده اید را باز کنید. این قسمت محل بارگزاری فایل‌های صوتی شما می باشد.

توجه داشته باشید که در این قسمت فقط می‌توانید از فرمت‌های MP3 و یا WAV استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم  از فرمت WAV استفاده شود زیرا برای دیکد کردن فرمت MP3 بار اضافه بر روی سیستم ایجاد می‌شود.

 

موزیک انتظار در ایزابل

 

برای تبدیل فایل های صوتی خود می‌توانید از نرم افزار AVS Audio converter استفاده کنید. بعد از قرار دادن فایل های صوتی خود در این نرم افزار تنظیمات خروجی را به صورت زیر قرار دهید:

فرمت WAV

Code :PCM

Channels: Mono

Sample Size: 16bit

Sample Rate: 8000

این تنظیمات بهینه ترین حالت ممکن است.

5- بعد از تبدیل فایل‌های صوتی به حالت مطلوب، وارد دسته بندی جدید شوید و Choose File  را انتخاب کرده و فایل‌های مورد نظر خود را بارگزاری کنید.

اگر چند موزیک را بارگزاری کنید موزیک اول برای کاربر اول و به همین ترتیب موزیک دوم برای کاربر دوم پخش می‌شود، برای پخش random این موزیک‌ها می‌توانید گزینه Enable Random Play را فعال کنید.

شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار WinSCP به موزیک‌هایی که بارگزاری کردید دسترسی داشته باشید. برای این کار با استفاده از نرم افزار WinSCP به سرور ایزابل خود متصل شوید و به مسیر زیر بروید:

<var – lib – asterisk – <category name

6- حال برای استفاده از این دسته‌بندی که ایجاد کردید برای تماس‌های ورودی که Hold می‌شوند وارد Inbound Routes خود شوید و گزینه Music On Hold را بر روی دسته‌بندی که ایجاد کردید قرار دهید.

 

موزیک انتظار در ایزابل

 

به همین صورت برای تماس‌های خروجی نیز، اگر تماس خروجی برقرار کنید و نیاز باشد آن را Hold کنید، وارد قسمت Outbound Routes شوید و Music on hold را بر روی دسته‌بندی جدید قرار دهید.

 

موزیک انتظار در ایزابل

جمع بندی

حال که با کانفیگ موزیک انتظار در ایزابل یا music on hold ویپ آشنا شدید باید بدانید که این قابلیت در قسمت‌های دیگر مانند Ring Group  و صف هم کاربرد دارد، پس کانفیگ اولیه آن در هنگام راه اندازی پروژه ویپ خود را در لیست کارهای خود قرار دهید.

همچنین برای انجام تنظیمات ایزابل خود شما می توانید از شزکتهایی که کار پشتیبانی Voip  را انجام می دهند کمک بگیرید.