معرفی نشانه های هک شدن یک سیستم تلفنی VoIP

در این چند سال اخیر تکنولوژی VoIP توانسته است اطمینان بسیاری از افراد را جلب کرده و خود را به عنوان یک سیستم امن با قابلیت اطمینان بالا معرفی کرده است.

با قابلیت ها و ویژگی های گسترده ای که ویپ در اختیار کاربران قرار می دهد، مانند قابلیت جابجایی، مقیاس‌پذیری، مقرون به صرفه بودن و بهره وری بهتر نسبت به خطوط تلفن سنتی اگر امنیت را نیز به صورت ۱۰۰ درصد به شما ارائه کند، بدون نقص خواهد بود.

اما مانند هر کامپیوتر دیگری که به اینترنت متصل شده است تلفن‌های ویپ ممکن است در خطر حملات هکرها قرار بگیرند. گرچه به طور معمول سیستم های مبتنی بر تکنولوژی VoIP امن هستند،  بالاخره در هر سیستمی باگ های امنیتی وجود خواهد داشت که هکرها می‌توانند با استفاده از آن‌ها دیتای شما را دزدیده و از آنها استفاده کنند.

اگر یک سیستم تلفنی ویپ درست تنظیم نشده باشد و یا توسط افراد خبره تنظیمات بازبینی نشده باشد، هکر ها ممکن است بتوانند از برخی باگ ها و یا مشکلات تنظیماتی برای ورود به سیستم تلفنی شما استفاده کنند و دیتای شما را به سرقت ببرند.

در این مطلب قصد داریم که ۵ نشانه از یک سیستم تلفن VoIP هک شده را به شما معرفی کنیم. در صورتی که هر کدام از این نشانه ها را بر روی سیستم تلفنی به خود دیدید سریع برای حل مشکل خود اقدام کنید شاید هنوز دیر نشده باشد.

۱- جستجو های اینترنتی به سایت ها ناخواسته ری دایرکت می شوند

هکر ها معمولا پس از هک یک سیستم تلاش می‌کنند تا از موارد اقتصادی به کمک آن سیستم بهره مند شوند. به عناون مثال بازدید سایت خود و یا شرکت هایی که با آن ها قرارداد دارند را افزایش دهند. در این هنگام نرم افزار های مخربی که آن ها بر روی سیستم های شما اجرا می شوند در جهت منافع هکر عمل کرده و در برخی از مواقع جستجوی های اینترنتی شما را به سایتی که هکر مشخص کرده است ری دایرکت می کنند.

از دیگر نشانه های هک در این زمینه می تواند اضافه شدن Toolbar جدید به مرورگرهای شما باشد، تولبارهایی که بدون اجازه شما نصب شده اند و هدف تبلیغاتی را دنبال می کنند.

در هنگامی که چنین موردی مشاهده کردید، مطمئن شوید پس از انجام اعمال مدیریت صفحه مدیریت سیستم تلفنی را باز نگذارید زیرا هکر ممکن است با سیستم تلفنی شما اشنا باشد یا نرم افزاری مخصوص اختلال در آن بر روی سیستم شما نصب کرده باشد.

۲- اختلال در تاریخچه تماس ها

اگر شک دارید سیستم تلفن VoIP شما هک شده است یا خیر بهتر است به تاریخچه تماس های خود مراجعه کرده و به دنبال اختلال درون آن بگردید. اختلال در تاریخچه تماس ها می تواند یک نشانه اصلی از هک شدن یک سیستم تلفن VoIP باشد.  برای یافتن اختلالات بهتر است به دنبال شماره های بی مورد در تاریخچه تماس ها باشید.

همچنین دقت کنید که شماره ها آیا از ایران هستند یا خیر؟ اگر از ایران نیستند این احتمال بسیار قوی است که هکر ها در حال تلاش برای اختلال در سیستم تلفنی شما هستند. در هنگامی که شما هک شوید، معمولا شماره های خارجی زیادی در تاریخچه تماس های سیستم تلفنی خود مشاهده خواهید کرد.

اگر اختلالی در تاریخچه تماس های شبکه تلفن VoIP شما وجود ندارد ولی همچنان معتقد به این هستید که ممکن است سیستم تلفنی شما هک شده باشد بهتر است به بقیه نشانه ها نیز مراجعه کرده و آنها را نیز بررسی کنید.

۳- پاپ آپ از آنتی ویروس های قلابی

اگر شما یا یکی از کارمندان تان به تازگی بر روی سیستم خود پاپ آپی از آنتی ویروسی دریافت می‌کند که آن را نصب نکرده است به احتمال زیاد شما هک شده اید. اولین فرصتی که با این مورد مواجه شدید بهتر است با یک متخصص یا ارائه دهنده سرویس VoIP خود صحبت کنید تا از خطرات آینده دور بمانید.

این آنتی ویروس ها به احتمال زیاد malware هایی هستند که توسط هکر ها برای ایجاد اختلال در سیستم های تلفنی ویپ ساخته شده اند. به هیچ وجه بر روی آن ها کلیک نکنید و درخواست های آن ها را انجام ندهید. معمولا اگر شما از طریق خود آنتی ویروس تلاش به حذف ویروس کنید سیستم تلفنی شما آلوده تر از قبل خواهد شد.

در زمانی که سیستم تلفن VoIP شما هک شده است بهترین کار این است که کلا سیستم خود را قطع کنید و سریع با یک متخصص تماس حاصل کنید.

۴- میکروفن ها و وبکم ها به طور اتوماتیک روشن می شوند

یکی از قابلیت هایی که VoIP در اختیار کاربران قرار می دهد استفاده از میکروفون ها و و وب کم برای برقراری تماس های صوتی و تصویری است. این امکان می تواند تحت کنترل یک هکر درآمده و در جهت منافع او عملیات انجام دهد.

میکروفون ها و وبکم ها دروازه های بسیار بزرگ و خطرناکی برای کنترل شدن توسط هکرها هستند. بدتر از این ممکن نخواهد بود که یک هکر بتواند هر زمان که خواست صدای شما را بشنود و یا تصویر شما را ببیند.

به طور معمول هکرها تلاش می‌کنند تا بتوانند دسترسی به وب کم و میکروفون را دریافت کنند تا بتوانند از یک شرکت کاملا جاسوسی کنند و اطلاعات حساس آنها را در جهت منافع تجاری خود مورد استفاده قرار دهند.

اگر شما احیاناً دیدید که میکروفون ها و وبکم های برخی از سیستم های شرکت شما به صورت اتوماتیک روشن می شوند و سپس خودشان خاموش می شوند، سریعاً به یک متخصص مراجعه کنید یا ارائه دهنده سرویس ویپ خود را در جریان این اتفاق قرار دهید.

به طور معمول در کنار وبکم ها یک چراغ ال ای دی کوچک قرار داده شده که در صورتی که آن وب کم در حال استفاده باشد آن چراغ نیز روشن می شود. این ال ای دی در واقع به صورت فیزیکی با این وبکم موازی شده است و از نظر قواعد الکترونیکی هر زمان که الکتریسیته به وب‌کم برسد به این ال ای دی نیز خواهد رسید. ازهمیشه به این چراغ نگاه کنید اگر احیاناً این چراغ روشن شده باشد نشان از آن است که هکری درحال مشاهده تصویر شما از طریق وب کم است.

۵- افزایش ناگهانی در قبض تلفن

یکی از دلایل دیگری که با دیدن آنها می توانید هک شدن سیستم تلفنی VoIP خود شک کنید، افزایش ناگهانی هزینه های تماس شما در قبض تلفنتان است. یکی از مهمترین مسائلی که پس از هک شدن سیستم تلفنی ذهن شما را مشغول خواهد کرد، استفاده هکر از سیستم تلفنی شما برای برقراری تماس های شخصی یا تبلیغاتی است. اگر هکر از سیستم تلفنی شما برای برقراری تماس استفاده کند شما باید هزینه های او را متقبل شوید!

اگر هکر ها بتوانند یک سیستم تلفن VoIP را کنترل کنند به طور معمول اولین کاری که انجام می دهند استفاده از قابلیت هایی است که آن سیستم در اختیار آنها قرار می دهد. مهمترین قابلیتی که یک سیستم تلفنی ویپ در اختیار هکر قرار می دهد، امکان برقراری تماس از هر نقطه ایست که بخواهد. در نتیجه این احتمال بسیار وجود دارد که از قابلیت تماس گرفتن برای انجام کارهای شخصی خود استفاده کند و و هزینه‌های آن را شما پرداخت خواهید کرد.

معمولا پس از هک شدن سیستم های تلفن VoIP مدیر شبکه متوجه نخواهد شد زیرا هکرها مراقب هستند که بتوانند همیشه از امکان تماس رایگان استفاده کنند بدون اینکه شما متوجه شوید. یکی از راه هایی که هک شدن سیستم تلفن شما را می تواند نشان دهد، مشاهده قبض تلفن و بررسی هزینه های پرداختی است.

همچنین بررسی روزانه تاریخچه تماس ها توسط مدیر سیستم تلفنی، می تواند از این موضوع جلوگیری کند. اگر شما در تاریخچه تماس های خود شماره هایی را دیدید که مربوط به شرکت نیست احتمال آن وجود دارد که هکری در حال استفاده از سیستم تلفنی شماست.