معرفی ماژول FXO و نحوه ی کانفیگ آن در روتر سیسکو

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از ماژول‌های بسیار کاربردی ، یعنی ماژول FXO در روتر سیسکو بپردازیم و نحوه کانفیگ گردن و تنظیمات اولیه آن را شرح دهیم . با ما همراه باشید»

همانطور که می‌دانید خط تلفنی که عموما در شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد خط آنالوگ مخابرات می‌باشد ، که در بستر یک زوج سیم به کاربر تحویل داده می‌شود . هنگامی که از تلفن‌های معمولی آنالوگ و یا سانترال‌های آنالوگ مانند TES 824 پاناسونیک برای اتصال به خطوط تلفن استفاده می‌کنید ، کافیست زوج سیم خط را سوکت زده و به طور مستقیم به دستگاه مورد نظر خود متصل نمایید . اما زمانی که می‌خواهید از خطوط آنالوگ در سیستم‌های VOIP استفاده کنید باید در مرحله‌ی اول سیگنال دریافتی از مخابرات را توسط تجهیزات خاصی برای مرکز تلفن ویپ خود ، قابل فهم کنید . در تجهیزات سیسکو عموما این اقدام توسط ماژول FXO و کارت‌های PVDM انجام می‌شود . ماژول FXO در روتر سیسکو شباهت بسیار زیادی به ماژول FXS ( که در قسمت دهم مورد بررسی قرار دادیم ) دارد . در تصویر ذیل می‌توانید مدل VIC2-2FXO که از دو خط تلفن آنالوگ پشتیبانی می‌کند را مشاهده نمایید .

FXO در روتر سیسکو

درست مانند ماژول FXS ، برای اتصال این قطعه به روتر سیسکو باید ابتدا پیچ دریچه‌های پشت روتر را باز نموده و سپس قطعه را به صورت کشویی داخل روتر قرار دهید و پیچ آن را ببندید . لازم به ذکر است که این قطعه نیز درست مانند FXS ، برای کارکردن به کارت‌های PVDM ( که در قسمت دوم مورد بررسی قرار دادیم . ) احتیاج دارد . در تصویر ذیل می‌توانید دریچه‌های مذکور را در پشت روتر مشاهده نمایید .

محل قرارگیری ماژول‌ها در روتر سیسکو

برای مشاهده ماژول‌های متصل به روتر نیز می‌توانید از کامند show voice port summery استفاده نمایید . همانطور که در تصویر ذیل می‌بینید ، در این روتر یک ماژول ۲ پورت FXO قرار داده شده است .

آشنایی با ماژول FXO

تنظیمات اولیه FXO در روتر سیسکو :

اکثر دستورات ماژول FXO در روتر سیسکو مشابه ماژول FXS ( مانند دستور signal برای تعیین نوع سیگنالینگ و یا دستور cptone برای تعیین نوع Call Progress Tone ) می‌باشد . با این حال دو پارامتر مهم دیگر در ماژول‌های FXO وجود دارد که عبارت است از :

  • Dial Type
  • Ring Number

تنظیم Dial Type برای FXO :

با تنظیم این پارامتر می‌توانید نوع شماره‌گیری DTMF یا Puls دستگاه را مشخص نمایید . در صورتی که در شبکه تلفنی خود هنوز از تلفن‌های قدیمی با شماره‌گیر‌های چرخشی استفاده می‌کنید باید این پارامتر را روی Puls قرار دهید .

Router (config)# voice-port 0/0/0
Router (config-voiceport)# dial-type DTMF

تنظیم Rung Number برای FXO :

به کمک این پارامتر می‌توانید تعیین کنید تا روتر شما پس از چند بار زنگ خوردن تماس را پاسخ دهد . به طور پیش‌فرض زمانی که تماس به روتر وارد می‌شود ، روتر پس از یک بار زنگ خورد خط را پاسخ می‌دهد . برای درک بهتر این موضوع فرض کنید در محل کار شما یک روتر سیسکو وجود دارد که با ماژول FXO به خط شهری متصل شده است . حال شما می‌خواهید روتر تنها در صورتی خط را پاسخ دهد که شما به صورت مستقیم پاسخ‌گوی آن نیستید . در این حالت به کمک پارامتر Ring Number تعداد زنگ برای پاسخ‌گویی روتر را بالا می‌بریم تا مثلا در صورتی که پس از ۵ زنگ ما پاسخ‌گوی تماس نبودیم ، روتر خط را پاسخ دهد .

Router (config)# voice-port 0/0/0
Router (config-voiceport)# Ring number {تعداد زنگ}

نکته : از قابلیت Ring Number می‌توان برای راه‌اندازی سرور Backup برای مرکز تلفن CME نیز استفاده نمود . به این صورت که روتر اصلی یا فعال تماس را بعد از یک بار زنگ خورد پاسخ می‌دهد و در صورت پاسخ ندادن ، روتر دوم تماس را بعد از چهار زنگ پاسخ می‌دهد .

آشنایی با تنظیمات اولیه برای راه‌اندازی ماژول FXO در روتر سیسکو در همین نقطه به پایان می‌رسد . در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام در مورد این مقاله می‌توانید با کارشناس سیسکو گروه Tilatel در ارتباط باشید .