نکاتی در مورد امنیت VoIP

VoIP_security

استفاده از سیستم ویپ دارای مزایای بسیاری از جمله صرفه ‌‌جویی در هزینه‌‌ ها و ارسال و تبادل اطلاعات در هر مکان و زمان است . اما تامین امنیت ویپ  نیز مسئله مهمی است که باید به آن پرداخته شود. امروزه با گسترش تهدیدات و حملات مختلف و گسترده از سوی مهاجمان و کلاهبرداران، تامین امنیت یک سیستم به اندازه نصب و راه‌‌اندازی آن حائز اهمیت است.

استفاده از سیستم ویپ قطعا دارای مزایای بسیاری از جمله صرفه‌‌جویی در هزینه، راه‌‌اندازی و ارتقا آسان است. ما در این مقاله به معرفی انواع تهدیدات و حملات تاثیرگذار بر امنیت ویپ خواهیم پرداخت.

 

VoIP - security

چرا تامین امنیت VoIP اهمیت دارد؟

 

با وجود مزایای بسیار زیاد سیستم ویپ مانند صرفه‌‌جویی در هزینه ‌‌ها و عملکرد آن، استفاده از سیستم‌‌های تلفن VoIP می تواند نگرانی‌‌های امنیتی بسیاری را برای کاربران خود ایجاد نماید. با این وجود مدیران فناوری اطلاعات و مدیران مشاغل باید بدانند که سیستم تلفن مبتنی بر ویپ خود در برابر تهدیدات امنیتی مقاوم است.

 

صرف نظر از این مسئله، برای حفظ امنیت بیشتر، باید سیستم امنیتی تلفن خود را مقاوم کنید و برای اطمینان از امنیت VOIP که سرویس تماس شما است، باید از همه موارد امنیتی از جمله موارد امنیتی برتر، تاکتیک‌‌های کاهش سرعت و غیره استفاده نمائید.

 

اما همیشه تامین امنیت در نگاه اول مشکل خواهد بود. صنایع خاص بیش از سایرین تحت تأثیر قرار می گیرند. شرکت‌‌های بهداشتی، مالی و انرژی نیز تقریبا از مهم‌‌ترین اهداف حملات سایبری هستند.

 

قطعا امنیت VoIP فقط شامل رمزگذاری روی تماس‌‌ها نیست؛ درواقع بستری از شبکه که اطلاعات صوتی و متنی از طریق آن منتقل می‌‌شوند نیز، باید مطمئن باشد. بدیهی است که در صورت به خطر افتادن بستر ارتباطی، تجارت شما نیز می تواند درگیر حملات بیش‌‌تری شود.

 

 

راه‌‌کارهای ارائه شده برای افزایش امنیت ویپ

برای انکه بتوانید امنیت ویپ را افزایش دهید، چندین راهکار وجود دارد که در ادامه می توانید چند مورد از آن ها را بخوانید:

  • محدود نمودن آدرس‌‌ IP های مجاز
  • رد کردن درخواست SIPهای دریافتی از منابع غریبه
  • حذف نمودن اطلاعات مشکوک از بدنه پیام‌‌ها
  • غیر فعال کردن و یا تغییر در تنظیمات پیش فرض
  • تخصیص تعاریف مشخص برای انتقال داده‌‌های ورودی و خروجی

 

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.