تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟

هر شبکه برای پیاده سازی نیاز به تجهیزات اکتیو دارد. در حالت کلی به تمامی تجیهزاتی که در شبکه وظیفه تولید، بازتولید سیگنال‌ها در شبکه را برعهده دارند تجهیزات اکتیو شبکه گفته می‌شود. شبکه‌ها از دو قسمت تشکیل شده‌اند، تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه، که به افرادی که در زمینه اکتیو شبکه تخصص دارند، اکتیو شبکه و به افرادی که در زمینه پسیو شبکه فعالیت دارند پسیو کار شبکه گفته می‌شود.

ما در این مقاله از وب سایت ترازنت به سوال تجهیزات اکتیو شبکه چیست پاسخ داده‌ایم. عموما پسیوکاران شبکه یکی از پولسازترین شغل‌ها را در اختیار دارند. تجهیزات اکتیو شبکه وابسته به آن که هر شبکه قرار است چه کاربردهایی داشته باشد می‌تواند متفاوت باشد.

کارت‌های شبکه را می‌توان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفت. این تجهیز وظیفه برقراری ارتباط بین وسیله انتقالی (کابل شبکه) و همچنین کلاینت را بر عهده دارد.

موارد دیگری مانند روتر، هاب، سوئیچ و … را می‌توان جزو با اهمیت‌ترین تجهیزات شبکه در نظر گرفت. پرینتر تحت شبکه را نیز می‌توان یکی از تحهیزاتی در نظر گرفت که اگر بخواهیم قابلیت چاپ را به تمامی کلاینت‌ها بدهیم نیاز است که پرینتر تحت شبکه را به شبکه خود متصل کنیم.

همچنین در حال حاضر مودم‌ها را می‌توان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفت که کاربران برای متصل شدن به اینترنت به آن نیاز خواهند داشت.

همان طور که در مقاله تفاوت بین تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه عنوان شد، تجهیزات شبکه را می‌توان به دو دسته تجهیزات اکتیو و پسیو تقسیم بندی کرد. این تجهیزات همان طور که از نامشان مشخص است در شبکه عملیاتی‌هایی انجام می‌دهند که باعث ایجاد تغییرات روی داده‌های شبکه می‌شود. به نوعی می‌توان گفت هر گونه تجهیزی که در شبکه وظیفه تولید، هدایت و بازتولید سیگنال‌های الکترونیکی را بر عهده داشته باشد، تجهیزات اکتیو شبکه نامیده می‌شوند.

تولید و بازتولید سیگنال‌ها توسط تجهیزات اکتیو شبکه را می‌توان اصلی‌ترین وظیفه تجهیزات active شبکه در نظر گرفت. پس از آن که این سیگنال‌ها تولید یا بازتولید شدند، این سیگنال‌ها توسط تجهیزات پسیو شبکه مسیریابی و به مقصد هدایت می‌شوند و فرق بین تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه در انواع و وظایف آن‌ها است.

معرفی انواع تجهیزات اکتیو شبکه

همان طور که گفته شد در یک شبکه کامپیوتری وابسته به آن که نوع کارکرد و خدمات شبکه چیست و همچنین این شبکه قرار است در چه محیطی پیاده سازی شود، به تجهیزات اکتیو مختلفی نیاز خواهد بود. به عنوان مثال در یک شبکه که تنها 20 کلاینت در آن وجود دارد، از یک سوئیچ 20 پورت استفاده می‌کنیم اما در یک شبکه با 24 کلاینت نیاز است که از سوییچ متناسب با این شبکه استفاده کنیم.  از جمله مهم‌ترین تجهیزات شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

هاب شبکه (Hub network)

هاب در هر شبکه یک وظیفه عمده دارد و آن هم برقراری ارتباط تمامی سیستم‌ها در یک شبکه با یک دیگر است. در حال حاضر از هاب‌ها به دلیل آن که سرعت قابل توجه‌ای ندارند و همچنین تجهیزات اکتیو دیگری جایگزین آن‌ها شده است، کمتر استفاده می‌شود و به نوعی می‌توان گفت که هاب در حال حاضر به صورت کلی از تجهیزات شبکه اکتیو خارج شده است.

سوئیچ شبکه (Network switch)

عموما در تمامی شبکه‌هایی که در حال حاضر نیاز به راه اندازی دارند، حضور switch لازم و ضروری است. همان طور که گفته شد این تجهیز در حال حاضر جایگزین هاب‌ها شده‌ است.

سوئیچ‌ها که یکی از اصلی‌ترین وسایل ارتباطی بین کلاینت‌ها در شبکه‌ هستند یکی از تجهیزات رایج اکتیو موجود در هر شبکه هستند. در حال حاضر سوییچ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که وابسته به کارکرد شبکه و همچنین میزان نودهای موجود در شبکه نوع متناسب را باید انتخاب کنید.

برندهای مختلفی در حال حاضر به تولید سوییچ شبکه پرداخته‌اند که از این میان می‌توان به سوئیچ‌های برند سیسکو اشاره کرد. در یک توضیح کلی می‌توان گفت که سوئیچ‌ها وظیفه برقراری ارتباط بین دو دستگاه مختلف را بر عهده دارند. توجه به این نکته که سرعت دستیابی کاربران متصل شده به یک سوییچ، تاثیری بر روی سرعت دسترسی دیگر کاربران حاضر در شبکه ندارد.

مودم (Modem)

روش‌های مختلفی برای دستیابی به اینترنت در حال حاضر وجود دارد که یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها استفاده از مودم به عنوان یک وسیله دستیابی است. نسل قدیمی مودم‌ها با نام مودم‌های dial-up شناخته می‌شدند در حالی این مودم‌ها در حال حاضر هیچگونه کاربرد و نقشی در اتصال کاربران به اینترنت ندارند.

مودم‌های ADSL در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین راه‌های اتصال کاربران به شبکه جهانی اینترنت به حساب می‌آیند. مودم‌ها که نیز یکی از اصلی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه به حساب می‌آیند دارای انواع مختلفی هستند، رایج‌ترین نوع دسته بندی مودم‌ها را می‌توان مودم‌های سیمی و مودم‌های دارای وای‌فای در نظر گرفت.

روترها (router)

روترها یکی دیگر از تجهیزات اکتیو شبکه هستند که وظیفه انتقال بسته‌های موجود در شبکه را بر عهده دارند، این تجهیزات عموما وظیفه هدایت ترافیک در اینترنت را برعهده دارند.

اکسس پوینت (Access Point)

گاهی اوقات در شبکه‌های سیمی نیاز است که به یک شبکه وای‌فای متصل شویم. در این نوع مواقع کارکرد اصلی اکسس پوینت‌ها آشکار می‌شود.

پرینتر تحت شبکه (printer)

عموما در شرکت‌ها برای جلوگیری از هدر رفت هزینه از یک پرینتر تحت شبکه برای تمامی کارهای چاپی استفاده می‌کنند. در حال حاضر به راحتی می‌توان با نصب یک پرینتر شبکه تمامی کارهای چاپی افراد حاضر در شبکه را به صورت مناسب پیش برد.

پس از نصب کردن پرینتر در شبکه، پرینتر دارای یک آی‌پی اختصاصی می‌شود که اختصاص گرفتن این ip به پرینتر باعث می‌شود، نودهای حاضر در شبکه بتوانند برای چاپ از این پرینتر استفاده کنند. در این حالت هر کلاینت می‌تواند درخواست خود را به صورت مستقیم برای پرینتر ارسال کند.

کارت شبکه (network interface card)

از دیگر تجهیزات اکتیو شبکه که در تمامی شبکه‌های کوچک و بزرگ به آن نیاز خواهیم داشت، کارت شبکه است، به نوعی می‌توان گفت که تجهیز کارت شبکه از مهم‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه در زمان راه اندازی است.

در زمان نصب و راه اندازی شبکه نیاز به کارت شبکه مخصوص خواهیم داشت. کارت شبکه یک وظیفه اصلی در هر شبکه بر عهده دارد و آن هم متصل کردن کلاینت به وسیله انتقال اطلاعات است که عموما کابل‌های سیمی هستند.

هر کارت شبکه برای شناسایی شدن در محیط یک شبکه یک آدرس فیزیکی با نام mac آدرس دارد. در حال حاضر تمامی کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های جدید از یک کارت شبکه داخلی برخوردار هستند.

کارت‌های شبکه را نیز می‌توان بر اساس تکنولوژی ارتباطی به دو دسته کابل‌های شبکه وایرلس و کابل‌های شبکه سیمی تقسیم بندی کرد. همچنین کارت‌های شبکه که یکی از مهم‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه به حساب می‌آیند در دو نوع اینترنال و اکسترنال وجود دارند.

خدمات اکتیو شبکه شامل چه مواردی می‌شود؟

در حالت کلی می‌توان گفت که تمامی تجهیزاتی که در دسته تجهیزات اکتیو دسته بندی‌ می‌شوند شامل مواردی از قبیل نصب و راه اندازی، رفع عیب و پیکر بندی نیز می‌شوند؛ خدمات اکتیو شبکه علاوه بر موارد نام برده شده شامل مواردی مانند نصب آنتی ویروس، نصب و پیکر بندی فایروال و … می‌شود.

در یک دید کلی می‌توان خدماتی مانند خدمات نام برده شده در ادامه را جزو خدمات اکتیو شبکه دسته بندی کرد.

  • نصب و راه اندازی ایمیل سازمانی
  • مجازی سازی تحت شبکه به وسیله ابزارهای مجازی سازی مانند vmware
  • راه اندازی سیستم‌های مانیتورینگ شبکه
  • راه اندازی فایل سرور
  • راه اندازی ایمیل داخلی
  • راه اندازی سرور و دامین
  • راه اندازی سیستم عامل‌های تحت شبکه مانند ویندوز سرور و لینوکس
  • و …