کانفیگ مودم ADSL

کانفیگ مودم ADSL برای استفاده از اینترنت لازم و ضروری است. منظور از configure کردن همان تنظیم کردن، پیکر بندی و انتخاب نرم افزار و سخت افزار و اتصالات لازم برای ایجاد یک سیستم خاص است. تنظیم مودم مخابرات در دو نوع Dlink و TP-link ارائه می شود. پس منظور ما از کانفیگ مودم ADSL، این تنظیمات برای استفاده کاربر است. بد نیست بدانید که این دو مدل از مودم های موجود در کشور، به خوبی توانسته اند نیاز های کاربران را برطرف کنند. در ادامه نحوه پیکر بند و تنظیم هر یک را شرح می دهیم.

باید مراحلی را به صورت پشت سر هم اجرا کنید. ابتدا باید کابل LAN ، کابل تلفن و splitter را آماده کنید. اگر به خط تلفن شما هیچ گوشی تلفنی وصل نیست، نیازی به splitter ندارید. برای تنظیم اولیه مودم، مودم را حتما باید با کابل شبکه، به کامپیوتر وصل کنید، اما دفعات بعد می توانید با وای فای این اتصال را برقرار کنید. اکنون برای اجرای کانفیگ مودم مخابرات (مودم TP-link،) مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. آداپتور مودم را به پریز برق متصل کنید.
  2. کابل شبکه را از مودم به کامپیوتر وصل کنید.
  3. کابل تلفن را از مودم به splitter وصل کنید؛ یک سر آن به پریز تلفن و یک دیگر در سر صورت نیاز به گوشی تلفن وصل می شود.

اکنون به یوزر و پسورد اینترنت و اطلاعات اتصال نیاز دارید؛ اطلاعات اشتراک خود را از شرکت ارائه دهنده اینترنت دریافت کنید. این اطلاعات شامل نام کاربری، رمز عبور و پارامترهای vci و vpi است. پارامترهای vci و vpi برای اینترنت مخابرات معمولا 35 و 0 است. اما باز هم بهتر است با پشتیبانی شرکت مخابرات تماس بگیرید.پس از اینکه این اطلاعات را به دست آوردید، باید تنظیمات مودم Adsl را پیاده کنید؛ مودم، کامپیوتر یا لپ تاپ را روشن کنید. مرورگر اینترنت را باز کنید. باید در مرورگر اینترنت IP پیش فرضی که برای مودمتان تعیین شده است، وارد کنید تا صفحه تنظیمات مودم باز شود.

معمولا این IP برای مودم های معمولی، ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است. در زیر مودم نیز معمولا این IP درج می شود. IP را وارد کرده و ENTER را بزنید. حال صفحه تنظیمات مودم به شما نمایش داده می شود. از اینجا می توانید نام کاربری و رمز عبور پیش فرض را که واژه “admin” است، وارد کنید و ENTER را بزنید. کانفیگ مودم مخابرات از طریق همین بخش تنظیم می شود. باید وارد قسمت Quick Start شوید و روی Next کلیک کنید. در مرحله بعد باید منطقه زمانی کشور خود را انتخاب کنید و مجددا Next را بزنید.

در مودم dlink  باید مراحل را تا مرحله ای که ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را در مرورگر اینترنت خود تایپ می کنید و IP را نیز وارد می کنید، پیش ببرید؛ اما در ادامه باید از منوی سمت چپ روی گزینه wizard کلیک کنید و از تب setup روی دکمه  setup wizard کلیک کنید. پنجره ای برای شما باز می شود، تنها کافی است روی دکمه next کلیک کنید. در این مرحله از کانفیگ مودم مخابرات باید برای مودم خود نام کاربری و رمز عبور جدید وارد کنید.

سپس روی next کلیک کنید. در این مرحله country را روی کشور ایران قرار دهید و چون مشترک شرکت مخابرات هستید، internet service provider را روی other قرار دهید. سپس protocol را روی pppoE و پارامتر connection type را نیز روی LLC قرار دهید. کد تنظیمات مودم adsl مانند VPI و VCI نیز برای اکثر ISP ها 0 و 35 است، اما بهتر است با پشتیبان ISP تماس بگیرید و این دو پارامتر را بپرسید.

در قسمت پایین هم باید نام کاربری و پسوردی که شرکت مخابرات به شما ارائه کرده است، وارد کنید. اکنون لازم است برای وایرلس مودم خود پسورد قوی انتخاب کنید و روی دکمه next کلیک کنید. در نهایت اطلاعات وارد شده را بررسی کنید. در صورت صحیح بودن اطلاعات، apply را کلیک کنید تا تنظیمات مودم adsl به پایان برسد و به اینترنت متصل شوید.

اگر به هر دلیلی هنگام کانفیگ کردن مودم خود به مشکل خوردید با کارشناسان تیلاتل در این زمینه در ارتباط باشید.

شما می توانیدهر گونه سوالات خود را در زمینه ی  پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در میان بگذارید.