خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی

خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی

از آنجایی که سوالات در بارهی استفاده از Wi-Fi عمومی زیاد بوده و هچنین استفاده از آن ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد در این گزارش قصد داریم به خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی و توصیه های موجود در این مورد بپردازیم با ما همراه باشید.خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی
در سال ۲۰۲۰ آیا استفاده از Wi-Fi عمومی هنوز خطرناک است؟
آیا استفاده از Wi-Fi عمومی ایمن است؟
در مورد ایمن بودن Wi-Fi عمومی نمی توان به صورت قاطعانه پاسخ داد اما باید بدانید که  شبکه های Wi-Fi عمومی نسبت به قبل ایمن تر شده و حمله به این شبکه مانند گذشته آسان نخواهد بود.خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی
بنیاد EFF درباره امنیت Wi-Fi بیان کرد: “چیز‌های زیادی در زندگی وجود دارد که باید درباره آن‌ها نگران باشید. اکنون دیگر می‌توانید نام Wi-Fi خود را از این فهرست حذف کنید.”

بنابراین بی خطر بودن Wi-Fi عمومی می تواند بسیار سودمند باشد و کاربران  می توانند به هنگام استفاده از این شبکه  به مانند گذشته نگران نباشند.

اما به صورت قاطعانه نمی توان گفت که Wi-Fi عمومی یک شبکه بی خطر و کاملا ایمن است. دیوید لیندر در کنفرانسی امنیتی خطرات مخرب این شبکه را بیان کرده است که این بیانا مخالف با استدلال EFF بوده است.

از انجایی که بعضی از افراد تمایل به زیر نظر گرفتن افراد تحت پوشش خود می باشند و بعضی دیگر به فعالیت کاربران در شبکه های عمومی اهمیت نمی دهند استفاده از VPN باعث می شود تا بتونید با امنیت بیشتر به شبکه های عمومی متصل شوید.
در سال ۲۰۲۰ آیا استفاده از Wi-Fi عمومی هنوز خطرناک است؟

آیا Wi-Fi عمومی از همیشه امن‌تر شده است

مشکل اصلی امنیت  Wi-Fi صفحات وب بوده که با رمزگذاری HTTPS در وب این مشکل مرتفع گردید.از انجایی که در گذشته وب سایتها از HTTP بدون رمز استفده می کردند . در گذشته زمانی که شما می خواستید یک وب سایت را از طریق HTTP در Wi-Fi عمومی  بالا بیاورید این امکان برای سایر افراد موجود در شبکه عمومی وجود داشت که بتوانند ترافیک شما را گول بزنند و پیامها و سایر دادههای شما را مشاهده کنند.

همچنین Hotspot کردن عمومی و متصل شدن به Wi-Fi می تواند باعث تغییر در صفحات وب ارسالی برای شما شوند.در واقع Hotspot  قادر به تغییر صفحات وی که به وسیله HTTP قابل دسترسی است می باشد.بنابراین در صورتی که به بارگذاری یک نرم افزار به وسیله HTTP پرداخته اید و یک Hotspot عمومی ایجاد و به Wi-Fi متصل شده اید باعث می شود که به شما بدافزار داده شود.

در حال حاضر استفاده از HTTPS به وسیله مرورگرها باعث شده که امنیت بالا رود و زمانی که به Wi-Fi وصل شوید و به یک وب سایت از طریق Wi-Fi متصل شوید دیگر افراد موجود در شبکه عمومی قادر به مشاهده نام دامنه بوده و نمی توانند محتوای صفحه ای که در حال مشاهده آن هستید را ببینند و قادر به دستکاری محتوای بارگزاری شده در سایت HTTPS نخواهند بود.

اما با توجه به اینکه Wi-Fi نسبت به گذشته از ایمنی بیشترب برخوردار باشد اما هنوز هم به طور کامل خصوصی نیست و ممکن است به هنگام ستفاده از Wi-Fi عمومی وارد یک وب HTTP شوید که باعث خواهد شد افراد دیگر بتوانند ارتباطات شما با سایت را مشاهده کنند.

با استفاده از HTTPS نیز ممکن است گول بخورید!!!! زیرا استفاده از DNS رمزگذاری شده (Encrypted DNS) به صورت گسترده صورت نگرفته که باعث می شود که دستگاههای دیگر بتوانند درخواست DNS شما را مشاهده کنند.همانطور که می دانید هنگامی که شما می خواهید به یک سایت وصل شوید این درخواست به وسیله سرور DNS از طریق شبکه ارسال شده و به پیدا کردن ادرس IP وب سایت می پردازد بنابراین اگر شخص دیگری در نزدیکی شما باشد می تواند وب سایتهای مشاهده شده توسط شما را مشاهده کند.
اما snooper  قادر به مشاهده صفحات وب خاص بارگذاری شده در HTTPS  نخواهد بود به عبارت دیگر قادر به مشاهده محتوای سایت بازدید شده توسط نخواهد بود.

در سال ۲۰۲۰ آیا استفاده از Wi-Fi عمومی هنوز خطرناک است؟

خطرات امنیتی موجود در Wi-Fi عمومی 

یک کانون مخرب Wi-Fi باعث می شود تا شما به وب سایتهای مخرب متصل شوید. به عنوان مثال اگر شما به یک کانون Wi-Fi مخرب متصل شوید و خواهان باز کردن سایت bankofamerica.com برای جا به جایی پول باشید ممکن است شما را  به آدرس سایت فیشینگ که از بانک واقعی شما جعل هویت کرده، منتقل کند که این باعث شده تا حساب بانکی شما هک شود.خطرات استفاده از Wi-Fi عمومی
سایت فیشینگ در مرورگر سایت HTTPS وجود ندارد اما چیزی که باید به آن دقت کنید این است که در نوار ابزار مرورگر خود متوجه HTTPS شوید . اما رو دیگر این است که از تکنیک‌هایی مانند (HTTP Strict Transport Security (HSTS استفاده کنید که در واقع استفاده از این تکنیک باعث می شود که مرورگر تنها از طریق HTTPS وارد شوند اما باید این مورد را در نظر بگیرید کههمه وب سایتها دارای این مزیت نیستند.
برخی از اپلیکیشن ها نیز قادر به ایجاد مشکل هستند . باید از معتبر بودن اپلیکیشنهای خود اطمینان حاصل کنید که در واقع این کار بسیار دشوار است.برنامه ها باید دارای گواهی نامه معتبر باشند و همچنین از مرورگر HTTP در عوض HTTPS استفاده نکنند.
مشکل ممکن است توسط سایر دستگاههایی که در شبکه می باشند،  ایجاد شود.مثلا اگر در رایانه شما از unpatched security holes  استفاده شود انگاه براحتی می تواند مورد حمله دستگاههای دیگر موجود در شبکه قرار گیرد به همین دلیل بر روی سیستم های حاوی سیستم عامل ویندوز یک فایروال به عنوان پیش فرض فعال می باشد.
در سال ۲۰۲۰ آیا استفاده از Wi-Fi عمومی هنوز خطرناک است؟

راهکار محافظت از خود

استفاده از VPN یکی از راههای کاربردی برای ایمن نگهداشتن خود ادر شبکه های Wi-Fi عمومی می باشد. هنگامی که به سرور VPN متصل می شوید تمامی ترافیک شما  به وسیله یک تونل رمز گذاری شده به سرور منتقل می شود که این امر باعث می شود تا هیچ کس نتواند صفحات مشاهده شده توسط شما را ببیند.

بنابراین برای امنیت بیشتر توصیه می شود که از VPN برای اتصال به شبکه های Wi-Fi عمومی استفاده کنید همچنین در صورتی که از شبکه های نا مطمئن استفاده می کنید می توانید با پرداخت هزینه سرویس VPN از سرور مورد نظر عبور کنید.
برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.