توصیه های حفظ حریم خصوصی در دنیای مجازی

چند توصیه برای حفظ حریم خصوصی در دنیای مجازی پشتیبانی VOIP

یکی از کارشناسان IT در زمینه جاسوسی و سرقت اطلاعات بیان کرده است که: هرچند ممکن است اطلاعاتی که از این طریق در معرض خطر هستند، حساس و حیاتی نباشند، با این حال از دیدگاه امنیت دیجیتال تهدید به حساب می‌آیند، اما برای محافظت از اطلاعات می‌توان از روش‌هایی استفاده کرد.توصیه های حفظ حریم خصوصی در دنیای مجازی

همانطور که می دانید حریم حصوصی در شبکه های اجتماعی امری مهم تلقی شده و جوامع مختلفی تعاریف مختلفی را برای آن در نظر گرفته اند.
علی اصغر زارعی -کارشناس ارشد مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی- راهکارهایی را برای حفظ اطلاعات و حریم خصوصی بیان کرده است.توصیه های حفظ حریم خصوصی در دنیای مجازی

به گزارش ایسنا علی اصغر زارعی توصیه کرده است که کوکی ها را غیر فعال کرده و در این خصوص اظهار داشت:ز کوکی‌ها برای به یاد آوردن اطلاعاتی مانند موارد موجود در سبد خرید آنلاین، شناسه کاربری، رمز‌های عبور و موارد دیگر در مرورگر‌ها استفاده می‌شود. وب‌سایت‌های امن‌تر معمولا از کوکی‌های ایمن‌تری برخوردار هستند. اما در برخی از سایت‌ها کوکی‌ها رمزگذاری‌شده هستند. شما می‌توانید با محدود یا مسدود کردن کامل آنها، سطح امنیتی خود را ارتقا دهید.

همچنین توصیه کرده است که از یک پنجره خصوصی استفاده شود و در این مورد اظهار داشت:بیشتر مرورگر‌ها از جمله فایرفاکس، کروم و سافاری پنجره مرور خصوصی را ارائه می‌دهند. استفاده از این امکان به مرورگر شما می‌گوید که سابقه مرور شما را ذخیره نکند و اگر کسی به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند، امکان بررسی فعالیت‌های شما را نخواهد داشت. هنگامی که از پنجره خصوصی استفاده می‌کنید مرورگر، داده یا فعالیت شما را ذخیره نمی‌کند، اما وب‌سایت بازدیدشده یا شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی شما همچنان فعالیت شما را مشاهده می‌کند، بنابراین این یک محافظت کامل از اطلاعات شماست.

همچنین زارعی در باره ی عدم وجود گزینه های زیاد برای جستجو که مبتی بر حریم خصوصی می باشند اظهار داشت: این سرویس متفاوت از موتور‌های جست‌وجوی متداول مانند گوگل یا یاهو کار می‌کند، زیرا مدل تجاری آن‌ها کاملا متفاوت است. بسیاری از آن‌ها به جای فروش اطلاعات کاربران خود به تبلیغات موجود در نتایج جست‌وجو متکی هستند. گزینه‌های مناسب برای موتورهای جست‌وجو با محوریت حفظ حریم خصوصی عبارتند از Duck Duck Go، Start Page، Search Encrypt، Wolfarm Alpha.

زارعی همچنین به مرورگرهای رمزگذاری شده و استفاده از این نوع مرورگرها اشاره کرد : بعضی از مرورگر‌ها سطح امنیت و رمزگذاری دیتا برای کاربران را به بالاترین درجه ممکن رسانده‌اند. این مرورگر‌ها بسیاری از امکانات غیرضروری که در مرورگر‌های دیگر ارائه شده را در راستای وب‌گری امن حذف کرده‌اند که می‌توان از مرورگر‌های رمزگذاری‌شده به Tor، Brave و Epcrazy Browser اشاره کرد.

یکی دیگر از توصیه های زارعی درباره ی حفظ حریم خصوصی استفاده از یک شبکه مجازی خصوصی بود و در این مورد بیان کرد:شبکه خصوصی مجازی یا VPN به شما این امکان را می‌دهد که از طریق یک سرور از راه دور یا مجازی به اینترنت متصل شوید. در نتیجه داده‌های ارسال‌شده بین دستگاه شما و این سرور به‌صورت رمزگذاری‌شده است. وی‌پی‌ان‌ها را از منابع معتبر و امن مانند گوگل‌پلی و اپ‌استور دریافت کنید. استفاده از VPN‌های غیرمعتبر نه تنها امنیت شما را ارتقا نمی‌دهد بلکه تمام فعالیت شما را زیر نظر گرفته و امنیت شما را به خطر می‌اندازد.

زارعی همچنین درباره تستی به نام تست نشت DNS صحبت به بیان آورد و افزور: وقتی که کاربر از VPN استفاده می‌کند، حتی اگر آدرس IP مخفی باشد، هنوز هم می‌توان از طریق ترافیک DNS سرنخی از هویت کاربر پیدا کرد، زیرا DNS آدرس وب قابل خواندن را به آدرس IP تبدیل و کامپیوتر آن را درک می‌کند. اگر اطلاعات مربوط به این فرآیند فاش شود، اطلاعات مرورگر نیز فاش می‌شود. خوشبختانه ابزاری وجود دارد که می‌گوید داده‌های شما فاش شده است یا خبر. سایت DNSLeakTest.com را امتحان کنید آیا اتصال شما واقعن امن است یا خیر.

این کارشناس ارشد IT یکی از اسیب پذیر ترین نرم افزارها در تهدید حریم خصوصی را مرورگرهای وب دانست و در این خصوص افزود: با وجود این حتی PDF‌ها نیز می‌توانند شما را در معرض خطراتی مانند جاسوسی و سرقت اطلاعات قرار دهند. با استفاده از VPN و مرورگر‌های دارای قابلیت رمزگذاری می‌توانید تا حدود زیادی از تهدیدات سایبری به دور باشید. هرچند ممکن است اطلاعاتی که از این طریق در معرض خطر هستند، حساس و حیاتی نباشند، با این حال از دیدگاه امنیت دیجیتال تهدید به حساب می‌آیند و شما با استفاده از ماشین مجازی می‌توانید همین میزان از تهدیدات را نیز از بین ببرید.

و در اخر صحبت از ماسین های مجازی را به میان آورد و اظهار داشت:ماشین‌های مجازی عملکردی مانند سیستم‌های عامل دارند. یعنی گویا شما روی کامپیوتر خود علاوه بر ویندوز، یک سیستم عمل دیگر هم دارید. اگر یک فایل مشکوک باشد آن را با ماشین مجازی دانلود کنید، ارتباط اینترنتی خود را قطع کنید و سپس فایل را باز کنید. این کار باعث می‌شود حتی درصورتی که این فایل آسیب‌رسان باشد، به کامپیوتر آسیبی وارد نشود. سرویس‌های Virtualbox و Vmware دو سرویس قابل اعتماد و رایگان هستند که می‌توان به راحتی از آن‌ها به‌عنوان ماشین مجازی استفاده کرد.

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *