پورت های fxo و fxs چیست , چه کاربردی در voip دارند؟

پورت های fxo و fxs چیست

پورت های fxo و fxs چیست , چه کاربردی در voip دارند؟همین حالا که این مقاله را می‌خوانید تعداد بسیار زیادی از کسب و کارها در حال استفاده و یا در حال پیاده سازی سیستم‌های تلفنی Voice over Internet Protocol (VoIP) در دفتر خود هستند.

VoIP جایگزینی برای خطوط تلفن سنتی و سانترال است و برای این جایگزینی دلیل خوبی هم دارد. VoIP مزایای قابل توجهی از جمله توانایی برقراری و دریافت تماس از هر کجا و در هر زمان، صرفه جویی در هزینه، سیگنال قوی تر و کیفیت مکالمه HD و غیره را ارائه می دهد. اما قبل از شروع پیاده سازی VoIP، باید تفاوت بین پورت های FXS و FXO را درک کنید. ما به شما کمک می کنیم تا با این مفهوم ها بیشتر آشنا شوید.

تا انتهای این مقاله با ما باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید
اگر نمی‌دانید ویپ چیست این قسمت را بخوانید
پورت های fxo و fxs چیست
تفاوت پورتهای fxo و fxs در چیست؟
گیت وی FXO و FXS
کارت های FXO و FXS

اگر نمی‌دانید ویپ چیست این قسمت را بخوانید

ویپ تکنولوژی انتقال صدا بر روی بستر شبکه با بهترین کیفیت می‌باشد. با استفاده از این تکنولوژی شما به امکانات بیشماری برای مدیریت تماس های ورودی و همچنین تماس های خروجی سازمانی دست پیدا می‌کنید.

یک سیستم تلفنی که ارتباط با مشتری را برای شرکت‌ها بسیار راحت و خاص می‌کند. می‌توانید به راحتی از رایانه شخصی یا گوشی خود یا کارمندانی که بیرون از شرکت هستند از طریق اتصال به اینترنت در هر مکان و هر زمانی که بخواهید از طریق سیستم voip با مشتریهای خود تماس بگیرید.

ویپ فناوری است که صدای شما را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که از طریق تلفن شخصی یا تلفن هایی مخصوص یا حتی رایانه و… تماس خود را برقرار کنید

برای انجام پشتیبانی voip روی لینک کلیک کنید.

پورت Fxo چیست؟

FXO و FXS اسامی پورت هایی با رابط RJ11 هستند که در سیستم های تلفنی آنالوگ استفاده می شوند.

FXO که مخفف Foreign Exchange Office

برای اتصال خط تلفن شهری یا همان آنالوگ به سیستم تلفنی ویپ به یک رابط نیاز داریم تا سیگنال های آنالوگ یا همان بوق و برق را دریافت کند.

در واقع می‌توان گفت که برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به سیستم تلفنی VoIP از پورت های FXO استفاده می‌شود.

پورت Fxs چیست؟

FXS مخفف Foreign Exchange Subscriber

نوعی رابط بین PBX های دیجیتال یا همان ویپ با دستگاه‌های تلفن آنالوگ می‌باشد. خطوط در ابتدا از طریق پورت fxo وارد سیستم تلفنی سپس از سیستم تلفنی با پورت fxs وارد دستگاه های تلفن عادی می‌شوند.

به بیان ساده تر اگر می‌خواهید از تلفن های قدیمی و آنالوگ خود در سیستم تلفنی ویپ استفاده کنید باید آن را به پورت FXS متصل کنید.

از این پورت برای اتصال دستگاه های فکس به ویپ نیز استفاده می‌شود. به این صورت که دستگاه فکس را به آن متصل می‌کینم و تماس های خط مورد نظر فکس را از طریق سیستم تلفنی به دستگاه فکس انتقال می‌دهیم.

تفاوت پورتهای fxo و fxs در چیست؟

همانطور که تا الان متوجه شدید پورت های FXO گیرنده بوق خطوط تلفن و پورت های FXS ارائه دهنده بوق خطوط تلفن هستند. پس شما باید خطوط تلفن را به پورت FXO و همچنین تلفن های آنالوگ را به پورت FXS متصل کنید تا بتوانید یک تماس را برقرار کنید. در این تماس ویپ نقش واسط و مدیریت کننده تماس ها را بر عهده دارد.

گیت وی FXO و FXS

همنطور که می‌دانید سیستم تلفنی ویپ از پروتکل اینترنت یا همان بستر شبکه برای انتقال صدا استفاده می‌کند که به آن بستر دیجیتال نیز گفته می‌شود. حال آن که خطوط تلفنی به صورت آنالوگ هستند و برای اینکه بتوان از آن ها در سیستم تلفنی ویپ استفاده کرد باید آن را تبدیل به دیجیتال بکنیم، گیت وی ها وظیفه این کار را بر عهده دارند.

در واقع گیت وی ها دارای تعدادی پورت FXO و FXS هستند که با استفاده از آن پورت ها این عمل اتقال از آنالوگ به دیجیتال و بالعکس را انجام می‌دهند.

این گیت وی ها از طریق معمولا قابل برنامه ریزی هستند و از طریق پورت شبکه به سیستم تلفنی ویپ متصل می‌شوند.

گیت وی ها ممکن است فقط دارای پورت FXO و یا فقط FXS باشند، همچنین برخی از آن‌ها به صورت ترکیبی هر دو پورت را به تعدادی دارا هستند.

کارت های FXO و FXS

برخی کارت‌ های کامپیوتری نیز وجود دارد که به صورت PCI بر روی برد کامپوتر PBX شما متصل می‌وشوند، که می‌توان بر روی آن ها نیز به تعداد مورد نیاز پورت FXO و یا FXS سوار کرد و از آن ها استفاده کرد.

جمع بندی

همانطور که گفته شد برای استفاده از خطوط تلفن آنالوگ و همچنین تلفن های آنالوگ قدیمی در بستر شبکه و سیستم تلفنی ویپ باید آن سیگنال های آنالوگ را تبدیل به دیجیتال بکنیم که این وظیفه به عهده گیت وی ها و با استفاده از پورت های FXO و FXS انجام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *