آشنایی با IOPS و دلیل اهمیت آن

IOPS چیست؟

IOPS مخفف ورودی خروجی در هر ثانیه است. این روش رایج برای اندازه گیری عملکرد هارد دیسک ها مانند هارد درایوهای SATA، SAS و SSD LDFH می باشد.

IOPS  تعیین سرعت درایو هارد دیسک می تواند داده ها را بخواند و داده ها را به هارددیسک بسپارد و می تواند در هر دو هارد دیسک معمولی و همچنین درایوهای SSD استفاده شود.

به طور کلی IOPS برای اندازه گیری طیف وسیعی از سناریوهای عملکرد مانند:

  • تصادفی خوانده شده IOPS
  • نوشتن تصادفی IOPS
  • به طور متوالی IOPS خوانده شود
  • نوشتن متوالی IOPS

دلیل اینکه IOPS به IOPS های تصادفی و متوالی و خواندن و نوشتن IOPS نگاه می کند این است که این شرایط در شرایط دنیای واقعی را در نظر می گیرد. داده ها به ندرت بر روی دیسک ذخیره می شوند به طوری که می توانند به بهترین نحو قابل دسترسی باشند.

SATA و SAS IOPS

شکل های زیر به عنوان یک قاعده خوب از نظر عملکرد برای هارد دیسک های SATA و SAS  عمل می کنند:

7.2K SATA – +/- 80 IOPS

10K SAS – +/- 120-140 IOPS

15K SAS – +/- 180-200 IOPS

SSD IOPS

هنگامی که IOPS به SSD می آید این تمایل به تولید بر اساس نیاز به سرعت خواندن و نوشتن افزایش میابد. با این حال، اگر ما یک Enterprise Data Center SSD مانند Intel DCS 3500 بگیریم، این IOPS در محدوده بین 4،600 IOPS (Writing Random) تا 75،000 IOPS (Random Reads) می باشد.

چرا IOPS مهم است؟

اساسا IOPS تشخیص می دهد که تا چه اندازه سریع دیسک سخت کار می کند. سریعتر بودن هارد دیسک سرور به دلایل مختلف بهتر است. گوگل اعلام کرده است که سرعت بارگذاری وب سایت یک عامل رتبه بندی است – به سادگی، وب سایت های سریع تر رتبه بندی بهتر را دریافت می کنند.

همچنین، وب سایت های سریع تر تمایل به فروش بیشتر دارند، زیرا کاربران ترجیح می دهند یک تجربه مرور سریع تر را داشته باشند.

البته راه های زیادی برای سرعت بخشیدن به یک وب سایت وجود دارد، اما یکی از سریع ترین و ارزان ترین ها این است که به SSD Hosting بروید.