مقالات آموزشی, مقالات شبکه

بررسی دو هارد دیسک SATA و SAS و تفاوت میان آنها

 

SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment است و SAS مخفف Serial Attached SCSI است (SCSI Stand for Interface System Computer Small، معمولا به عنوان “scuzzy” تلفظ می شود). آنها دو نوع رابط برای انتقال اطلاعات به و از درایوهای سخت استفاده می کنند.

در شرایط غیرعادی، آنها اتصالاتی هستند که مادربرد سرور را با هارد دیسک ها متصل می کنند.

در حالی که SATA و SAS به رابط انتقال داده اشاره می کنند، آنها برای توصیف دو نوع هارد دیسک استفاده می شوند. مهم است که توجه داشته باشیم که به منظور استفاده از این پست، ما به درایوهای سنتی “چرخاندن” به عنوان درایوهای SSD اشاره می کنیم.

به طور معمول، فرمت محبوب برای درایوهای SATA 7.2K است در حالی که SAS در دو نوع اصلی قرار دارد: ۱۰K و ۱۵K. “K” به سرعت در حال چرخاندن داده ها اشاره می کند.

تفاوت بین هاردهای SATA و SAS این است که درایوهای SAS سریع تر و قابل اطمینان تر از درایوهای SATA هستند.

بهترین اندازه برای سرعت هارد دیسک:

IOPS (خروجی های ورودی در هر ثانیه) بهترین اندازه برای سرعت هارد دیسک است که میزان داده هایی را که می توان از آن درایو نوشته و خواند، بیان می کند. صنعت پذیرای میانگین ۷.۲K SATA درایوها ۸۰ IOPS است در حالی که ۱۰K ارائه حدود ۱۲۰ IOPS و ۱۵K کشش تا ۱۸۰ IOPS. این میانگین ها براساس صرفه جویی در هزینه های کم و شدید است.

درایوهای SAS تمایل دارند برای رایانه های سازمانی مورد استفاده قرار بگیرند که در آن سرعت و دسترسی بالا بسیار مهم هستند مانند معاملات بانکی و تجارت الکترونیک.

درایوهای SATA تمایل دارند که برای دسکتاپ، استفاده از مصرف کننده و برای نقش های کمتری مانند ذخیره سازی داده ها و پشتیبان گیری مورد استفاده قرار گیرند.

درایو SAS قابل اعتمادتر از درایوهای SATA هستند. صنعت مداخله بین شکست (MTBF) برای درایوهای SAS را پذیرفت ۱.۲ میلیون ساعت در مقابل ۷۰۰۰۰۰ ساعت MTBF برای درایوهای SATA است.

از دیدگاه فیزیکی، کابل داده نیز به طور قابل توجهی متفاوت است. کابل های SATA به طول ۱ متر محدود می شوند و داده ها و قدرت جدا می شوند، در حالی که کابل SAS می تواند تا ۱۰ متر طول با قدرت و اطلاعات ارائه شده از طریق همان کابل باشد.

از نظر ظرفیت، درایوهای SATA دست به دست می زنند. هارد دیسک ۳TB SATA غیر معمول نیست و ۸ ترابایت دیسک در فرمت ۳.۵ اینچ وجود دارد. به طور کلی، هرچند که در مقیاس ۱ تا ۳ ترابایت مقرون به صرفه هستند. از سوی دیگر، درایو SAS به حداکثر مقدار ۹۰۰ گیگابایت می رسد، گرچه محبوب ترین پیکربندی آن حدود ۴۵۰ گیگابایت تا ۵۰۰ گیگابایت است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *