آشنایی با مفاهیم اولیه Cisco CME

آشنایی با مفاهیم اولیه Cisco CME

در این مقاله قصد داریم تا به ادامه مقاله پیشین پرداخته و شما را با دیگر مفاهیم اولیه Cisco CME آشنا کنیم با ما همراه باشید:

Ephone و Ephone-DN

CME  از یک روتر و چندینVLAN   تشکیل شده است که در این سیستم نقش روتر Voice Gateway بوده و VLAN  به اتصال تلفنهای IP به شبکه می پردازید.

PBX شامل تلفنهای فیزیکی

و داخلی ها می باشد در سیستم CME به تلفنهای فیزیکی ephone گفته شده و داخلی را ephone-dn می گویند در واقع ephone مخفف شده عبارت Ethernet Phone می باشد.

در واقع سری و مدل تلفن فیزیکی می باشد که CME  از آن پشتیبانی می کند.ابتدا تلفن فیزیکی باید بوسیله CME  رجیستر شود. بعد از اینکه عمل رجیستر شدن با موفقیت انجام شد تلفنها بوسیله MAC-Address شان با CME  شناسانده می شوند. مثلا: تلفن 7945 با MAC-Address 0027-0D3F-30B8 درواقع ephone 1 را نشان می دهد. Directory Number شماره 32  به کلید اول این تلفن اختصاص داده شده است. این کار در حین پیکربندی تلفن انجام میشود.

پس می توان نتیجه کردن که هر تلفن فیزیکی باید بصورت ephone تنظیم شده و در CME بوسیله MAC-Address مربوط به خودد شناسایی شود.

برای اینکه بتوانید یک IP Phone را در CME تعریف کنید باید ابتدا یک ephone و ephone-dn بسازید. Ephone شامل مواردی مانند MAC-Address و پیکربندی کلید های آن بوده و ephone-dn به کلید های line تلفن اختصاص داده خواهند شد.

در شکل بالا مشاهده می کنید که  ephone-dn 20 به اولین کلید ephone 1 اختصاص داده شده و شماره 300 به ephone-dn 20 اختصاص داده شده است بنابراین می توان نتیجه گرفت که شماره داخلی این تلفن، 300 است.
حال به مثال دیگری در این زمینه توجه کنید:آشنایی با مفاهیم اولیه Cisco CME

در این مثال ابتدا سه ephone-dn با شماره های 20،21و 22 ایجاد کردیم. حال برای اینکه بتوانید داخلی 380 را به Phone 1 اختصاص دههید باید button 1 را به ephone-dn مورد نظر خود map کنید. بنابراین باید کلید 1 تلفن را به ephone 22، اختصاص دههید. برای انجام این کار باید دستور زیر را در ephone mode اجرا کنید:

button 1:22

پهنای باند مورد نیاز Codec – VoIP ها

همانطور که می دانید سیستم های VoIP  نیز به پهنای باند نیازمندند و این پهنای باند به Codec ای که در سیستم مورد استفاده قرار می گیرد وابسته می باشد.همانطور که می دانید Codec های متنوعی وجود دارد که Cisco CME و UC500 قادر به پشتیبانی از آنها می باشند.

به صورت default این دو محصول سیسکو از Codec G.711 استفاده خواهد کرد که این Codec به پهنای باند 64Kbp نیازمند می باشد. 64Kbp همان payload دیتا voice بوده که در پکت Ethernet قرار خواهد گرفت و با اصافه شدن overhead در IP Packet حجم کل پکت به 87.2Kbps خواهد رسید. که در واقع عدد این عدد بدست آمده همان پهنای باند مورد نیاز Codec G.711 می باشد.

حجم 87.2Kbps ممکن است به نظر کوچک باشد و در شبکه Ethernet به چشم نیاید اما زمانی که بخواهید تماس های خود را بر روی WAN انتقال دهید باید به بهینه کردن تماس های خود بپردازید.
برای اینکه عمل بهینه سازی را انجام دهید باید از Codec هایی با پهنای باند کمتر استفاده کنید.

مثلا می توانید از Codec محبوب G.729 استفاده کنید  زیرا این Codec  به پهنای باند 31.2Kbps نیاز دارد که در صورت استفاده از آن می توانید 56Kbps در پهنای باند خود صرفه جویی کنید.

در Codec G.729 کیفیت صدا نسبت به Codec G.711 پایین تر بوده و کیفیت تماس نیز مانند مکالمه از طریق خط ISDN  خواهد بود.در صورتی که  استفاده از Codec G.729  باعث می شود که کیفیت تماس مانند تماس با تلفن همراه باشد.دو Codec نام برده از متداول ترین Codecهای موجود می باشند.

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.