واژه نامه سیستمهای VOIP

واژه نامه سیستمهای VOIP

 

ACD:

ACD در واقع تماس های وروردی را به یک سیستم تلفنی توزیغ می کند بنابراین وظیفه آن مسیردهی به تماس های وروردی می باشد. ACD مخفف عبارت “Automated Call Distribution” می باشد و حاوی بخشی از یک سیستم کامپیوتری تلفنی (CTI) یا یک IP PBX است.ACD  تماسها را به گروه های مختلف، اپراتورها و دپارتمانهای سازمان مسیردهی می کند .پیش از آممدن سیستم های ویپ این سرویس در سازمانهایی با حجم تماس وروردی زیاد مورد استفاده قرار میگرفت زیرا این سرویس دارای هزینه ی گزافی بود اما با آمدن سیستم های ویپ شرکتهای کوچک نیز قادر به استفاده از این سرویس می باشندواژه نامه سیستمهای VOIP

call/Contact Center:

call/Contact Center که به آن مرکز تماس نیز گفته می شود بر روی ارتباط مشتریان با سازمان تمرکز دارد که با استفاده از آن سازمانها قادر هستند تا به ارائه اطلاعات صحیح به مشتریان  و بالعکس بپردازند. مرکز تماس حاوی یک مرکز تلفن (PBX) اتصال داده شده به نرم افزار مدیریت مشتریان (CRM) می باشد . تفاوت میان Call Center و Contact Center  در کانالهای ارتیاطی مشتریان با این دو نوع مرکز تماس می باشد. Call Center تنها مشتریان با استفاده از تماس صوتی قادر به برقراری ارتباط با سازمانها می باشند و در Contact Center مشتریان می توانند از ابزارهایی مانند پست الکترونیکی ، SMS ، پورتال تحت وب و …  برای ابرقراری ارتباط استفاده کنند.واژه نامه سیستمهای VOIP

Codec:

Codec که مخفف عبارت Coding/Decoding می باشد و از مجموعه ای از روش ها و الگوریتها تشکیل شده است که کار فشرده سازی صدا و تصویر را انجام می دهد تا رسانهایی که دارای محدودیت در پهنای باند می باشند را منتقل کند.Codec  دارای اتواع مختلفی می باشد که با توجه به موارد استفاده متفاوت است.مثلا اگر انتقال صورت شما محدودیت در پنای باند نداشته باشد  و نیازمند کیفیت بالا در صورت هستید می توانید از  G711 Codec  استفاده کنید   و در صورتی که انتقال صوت شما دارای محدودیت پهنای باند باشد باید از G723 استفاده کنید.

DAHDI:

DAHDI  که مخفف عبارت (Digium Asterisk Hardware Device Interface) می باشد،DAHDI نامی است که از سال 2008 جایگذین قابلیت Zaptel شد و متشکل از مجموعه ای از درایورها بوده که با استفاده از آن به پیاده سازی سخت افزارهای تلفنی با نرم افزار استریسک می پردازند.

G.711:

G.711 یک استاندارد برای فشرده سازی صوت بوده که به وسیله ITU-T در سال 1972 استاندارد شد. نام دیگر این استاندارد (PCM (Pulse code modulation بوده و در در بسیاری از پروتکل ها و تکنولوژی مانند (H323) به عنوان استاندارد اصلی انتقال صوت استفاده می شود همچنین این استاندارد به عنوان اصلی ترین متد ماژولاسیون شناخته شده است.

IP PBX:

IP PBX یک سیستم ارتباطی بوده که در بستر شبکه امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری را فراهم می کند.IP PBX همچنین برای برقراری اتباط با شبکه های مخابراتی مختلف نظیر TDM از درگاه های مناسب استفاده می کنند.با استفاده از IP PBX قادر هستید تا سیستم های ارتباطی خود در سازمان را یکپارچه کنید.

VoiceMail:

VoiceMail که با نام messagebank نیز شناخته می شود سیستمی است که بر مدیریت پیام های صوتی تمرکر دارد.امروزه VoiceMail در سیستم های یکپارجه ارتباطی گنجانده شده است روشهای مختلفی برای دسترسی به VoiceMail وجوددارد که عبارتند از:پست الکترونیکی و دسترسی از طریق وب .

VoIP:

VoIPدرواقع تکنولوژی است که صورت را در بستر شبکه انتقال می دهد.در گذشته از این تکنولوژی در جهت صرفه جویی در ارتباطات تلفنی راه دور استفاده می شد اما امروزه به دلیل پیشرفت چشمگیری که داشته است  در محدوده ی وسیعتری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای استفاده از تکنولوژ ویپ استاندارد ها و پروتوکل های فراوانی بسط داده شد که می توان به H.323 و SIP  اشاره کرد.

Zaptel:

پروژه Zaptel که بعدها با نام DAHDI شناخته شد در واقع همان کاری را انجام می دهد که DAHDI قادر به انجام آن است.

Asterisk:

Asterisk یک نرم افزار می باشد که به یکپارچه سازی روسهای ارتباطی می پردازد. در ابتدا در قالب GNU/GPL  توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم در سال 1999 ساخته شد که گامی است در جهت عموميت بخشيدن به روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپيوتری و محيطی برای ارتباطات تلفنی, تصويری و کاربريهای مرتبطی نظير IM, Call/Contact Centre و…