دستورات کاربردی سوئیچ سیسکو

معرفی دستورات کاربردی سوئیچ سیسکو پشتیبانی VOIP

همانطور که می دانید کار با سوییچ های سیسکو به نحوی است که باید دستورات متنوعی را بخاطر بسپارید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دستورات کاربردی که هر مدیر شبکه باید آنها را به خاط داشته باشد آشنا کنیم با ما همراه باشید.دستورات کاربردی سوئیچ سیسکو

 1. استفاده از دستور show ip interface و سپس شماره پورت سوئیچ دستگاه. این دستور به ما up و down بودن پورت مربوطه و مشکلات لایه 2 ایی آن مانند مشکلات فریم crc, فریم runts و مواردی مانند late collision را نشان خواهد داد.
 2. استفاده از دستور Show interface trunk . وضعیت پورتهایی که در حالت ترانک می باشند را به ما نشان می دهد.
 3. استفاده از دستور show ip interface brief. وضعیت پورتهای سوئیچ  از لایه یک تا سه را به ما نشان می دهد.
 4. استفاده از  دستور show mac address-table.  هر آدرس سخت افزاری که سوئیچ learn  کرده  بهمراه vlan  و پورتی که آدرس مک از آنجا قابل دسترس می باشد را به ما نشان می دهد.
 5. استفاده از دستور show log.لاگهایی که روی سوئیچ بعد از ریبوت روی آن ظاهر شده را به ما نشان می دهد.دستورات کاربردی سوئیچ سیسکو
 6. استفاده از دستور show ip route .جدول مسیریابی را به ما نشان می دهد. ای این دستور زمانی استفاده خواهد شد که سوئیچ لایه 3 بوده و مشکلی در  عملیات مسیریابی بوجود بیاید.
 7. استفاده از دستور show cdp neighbors .شناخت سوئیچ ها و روترهای همسایه که به دستگاه سوئیچ ما متصل می باشند را به ما نشان می دهد.
 8. استفاده از دستور Show Version اطلاعاتی مانند ورژن ios سوئیچ، مدت زمان روشن بودن سوئیچ ر به ما نشان می دهد.
 9. استفاده از  show vlan brief. لیست vlan های تعریف شده روی سوئیچ را به ما نشان خواهد داد.
 10. استفاده از دستور show running-config. کلیه تنظیمات ذخیره شده روی دستگاه را به ما نشان خواهد داد
 11. استفاده از دستور show run interface .تنظیماتی که برای یک پورت خاص روی سوئیچ اعمال گردیده مانند show run interface fa0/1 را به ما نشان می دهد
 12. استفاده از دستور show interface | include. پورتهایی روی سوئیچ که بدلیل مشکلاتی مانند اتصالات فیزیکی، سوکتی یا کابلی دارای error بوده را پیدا خواهد کرد و به ما نشان خواهد داد.

Ether | Desc | error

 

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.