معرفی انواع کنترل پنل

معرفی انواع کنترل پنل : در کنار تمامی خدماتی که ارائه دهندگان فروش و ثبت هاست به مشتریان خود عرضه می دارند کنترل پنل  می باشد که به منظور کنترل و مدیریت وبگاه عرضه می شود و امکاناتی چون پارک دامنه ، ساخت و مدیریت پایگاه داده، ایجاد زیر دامنه، کنترل آمار وب سایت، ایجاد ایمیل و غیره را شامل می شود. در این مقاله شما را با انواع کنترل پنل ها آشنا خواهیم کرد.

کنترل پنل ها بسته به نوع هاستینگ که می تواند هاست ویندوز یا هاست لینوکس یا هاست وردپرس باشد متفاوت هستند. در جدول زیر به طبقه بندی کنترل پنل های هرکدام از هاست ها جداگانه پرداخته شده است.

هاست ویندوز هاست لینوکس
Plesk hosting controlle reXtend Gnupanel ISPConfig lxadmin ispCP SysCP Usermin Virtualmin Cortex H-sphere InterWorx MachPanel CPanel DirectAdmin Kloxo eXtend webmin DotNetPanel ispCP DTC (Domain Technologie Control)ehcp))

 

اکنون به بررسی هر یک از این کنترل پنل های پرداخته خواهد شد.

•کنترل پنل Plesk:

معرفی انواع کنترل پنل

نرم افزاری است که از محصولات شرکت swsoft (این شرکت بعدها در سال 2007 نام خود را به Parallels تغییر داد) گرچه این کنترل پنل امکان نصب بر روی هر دو  سرور لینوکس و سرور ویندوز را دارا می باشد اما بیشتر روی سرور ویندوز اجرا می شود. کنترل پنل پلسک دارای محیطی ساده برای مدیریت منابع سرور می باشد و بسیار کاربر پسند است. این کنتری پنل دارای امکانات بسیار پیشرفته ای جهت مدیریت بر هاستینگ سرور اختصاصی و هاست اشتراکی و سرور مجازی است. بسیاری از برنامه ها بر روی این سرور قابلیت تنظیم و نصب خودکار را دارند. پیش نیاز های سخت افزاری آن عبارتند از: پردازشگر:Pentium IV، AMD64 Ram: 512مگابایت فضای خالی: 5گیگابایت حافظه

•کنترل پنل hosting controller:

معرفی انواع کنترل پنل

کنترل پنل هاست کنترلر قابلیت پشتیبانی از چند زبان را دارد و همچنین مدیریت از DNS, ODB,DNS را داراست. علاوه بر این امکان آمار گیری و مدیریت ایمیل و پوشه ها، پشتیبانی برای ثبت دامنه ، پوسته های قابل برنامه ریزی از دیگر امکانات این کنترل پنل است.

•کنترل پنل eXtend:

کنترل پنل extend دارای امکانات بسیاری است که مهمترین آنها در زیر لیست شده اند: امکان backup & restore گرفتن از وب سایت خود امکان بلوک کردن IP address دسترسی به سرور در امنیت بالا امکان دسترسی به کارت های پرداخت اینترنتی آنلاین در هاست لینوکس هم به معرفی چند کنترل پنل مهم و پرکاردبرد می پردازیم.

•کنترل پنل Cpanel:

معرفی انواع کنترل پنل

کنترل پنل Cpanel با ارائه ابزار خودکار و بسیار قوی  امکان مدیریت منابع سایت و ایجاد وب سایت های کاملا حرفه ای را فراهم می کند و یکی از پرطرفدار ترین کنترل پنل ها به شمار می رود. این کنترل پنل با داشتن سیستم WHM می تواند برای وب سایت های مختلف حساب کاربری ایجاد نموده و آن را مدیریت کند. با این که هاست cPanel بر روی لینوکس قابل اجراست اما نسخه ی بتای (قابل نصب بر روی هاست ویندوز) آن نیز اخیرا انتشار یافته است. ابزار Virus scanning در این کنترل پنل امکان دسترسی ویروس به وب سایت ها را تا حد زیادی کم کرده است. پیش نیاز های سخت افزاری آن عبارتند از: پردازشگر:266 مگاهرتز Ram: 256مگابایت فضای خالی: 10گیگابایت حافظه

•کنترل پنل kloxo :

این کنترل پنل از جمله ی ناشناخته ترین کنترل پنل هایی است که دربازار هاست ایران مورد استفاده قرار می گیرد اما لازم است بدانید به دلیل این که هزینه ی استفاده آن ناچیز است در آینده شاید به عنوان بزرگترین رقیب Cpanel و plesk به شمار آید. این کنترل پنل بر روی 8000 سرور دنیا در حال اجرا است و بر روی وب سرورهای 15 مگابایتی هم قابل اجراست. این کنترل پنل قابل نصب بر روی لینوکس است و از امکانات کاملی برای مدیریت منابع وب سایت برخوردار است.

•کنترل پنل Direct admin:
معرفی انواع کنترل پنل

کنترل پنل دایرکت ادمین  از دیگر کنترل پنل های لینوکس است که امکانات آن در سه مورد خلاصه می شود: استفاده آسان، سرعت بالا، پشتیبانی قوی. پیش نیازهای سخت افزاری آن عبارتند از: پردازشگر:500 مگاهرتز Ram: 128مگابایت فضای خالی: 2گیگابایت حافظه تقریبا تمامی کنترل پنل ها امکانات و خصوصیات کاملی را در بر دارند اما با توجه به خصوصیات سخت افزاری هاست و البته هزینه ی کنترل پنل ها انتخاب کنترل پنل ها متفاوت خواهد بود. در آینده به بررسی موارد بیشتری از کنترل پنل های مورد استفاده در ایران و سایر کشورهای دنیا خواهیم پرداخت.

 

پشتیبانی شبکه