تنظیمات IPV6 بر روی تجهیزات سیسکو

 

در این  مقاله قصد داریم شما را با تنظیمات آی پی ورژن ۶ بر روی تجهیزات سیسکو ، آشنا کنیم  با ما همراه باشید:

سناریوی تصویر زیر را در نظر بگیرید :

آی پی ورژن 6 در سیسکو

فرض کنید طراح شبکه بالا با ارائه این شماتیک از شما خواسته است که آی پی های ورژن ۶ را بر روی اینترفیس های روتر R1 پیکربندی نمایید. ( IPv4 پیش از این پیکربندی شده است )

به این منظور به روتر متصل شده و پس از ورود به محیط Configure Terminal وارد وضعیت پیکربندی اینترفیس Gi0/0 شوید. در اینجا برای پیکربندی یک آی پی ورژن ۶ کافی ست که به جای دستور ip address از دستور ipv6 address استفاده نمایید. به تصویر دقت کنید :

آی پی ورژن 6 در سیسکو

ذکر چند نکته در این جا حائز اهمیت است. موضوع اول اینکه ذکر Prefix که معادل ساب نت در آی پی ورژن ۴ است را فراموش نکنید. همان طور که مشاهده می کنید در شماتیک سناریو آی پی ورژن ۶ به همراه پرفیکس آن که در این جا ۶۴ می باشد قید شده است. این بدان معنا است که ۶۴ بیت ابتدایی آدرس مشخص کننده Prefix هستند و بنابراین تمام آی پی های دیگری که با Prefix یکسان آغاز می شوند ، در همان ساب نت قرار دارند.

موضوع دوم اینکه علامت :: به معنای وجود چندین کوآرتت از آی پی به صورت بیت های صفر ۴ تایی پشت سر هم است. یعنی به جای این علامت تا زمانی که ۱۲۸ بیت آدرس کامل شود باید صفر در نظر گرفته شود. در این مثال ، علامت :: معادل ۱۲ صفر یا ۳ کوآرتت ۴ تایی از بیت های صفر است. بنابراین آدرس خلاصه نشده به شکل زیر خواهد بود :

۳۰۰۱:۰۰۰۰:۰۱۷۲:۰۰۲۱:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۱

حال اگر از شما پرسیده شود Subnet Number شبکه ای که آی پی Set شده بر روی اینترفیس S0/0/0 چیست ، پاسخ درست چیست؟ از آن جا که هر کوآرتت برابر با ۱۶ بیت است و Prefix این آی پی نیز ۶۴ می باشد ( ۶۴ تقسیم بر ۱۶ برابر است با ۴ ) بنابراین ۴ کوآرتت مربوط به Subnet است و برای تعیین Subnet Number بقیه بیت ها برابر با صفر خواهند بود. ( حتی بیت آخر ) و به این صورت Subnet Number را می نویسند :

۳۰۰۱:۰:۱۷۲:۳۰::/۶۴

همچنین Subnet Number شبکه متصل به اینترفیس Gi0/0 برابر است با

۳۰۰۱:۰:۱۷۲:۳۰::/۶۴ 

نکته : در هر آدرس آی پی  ورژن ۶ تنها یک بار امکان خلاصه سازی صفرها با استفاده از علامت :: وجود دارد.

اکنون که IPv6 را بر روی اینترفیس ها پیکربندی کردیم ، بد نیست نگاهی داشته باشیم به خروجی دستور show ipv6 interface brief که جهت مشاهده خلاصه تنظیمات IPv6 اینترفیس ها به کار می رود :

آی پی ورژن 6 در سیسکو

علی رغم اینکه ما در مرحله قبل تنها یک آی پی به ازای هر اینترفیس اضافه کردیم ، اما در خروجی دستور بالا به هر اینترفیس دو آی پی تعلق گرفته است. آی پی دوم که با FE80 آغاز می شود ، همان IP های مشهور به Link Local Addresses می باشند. در مقاله های بعدی تک تیک و در ویدیو های یوتیوب درباره کارایی این نوع از آدرس ها بیش تر صحبت خواهیم کرد. به عنوان حسن ختام مقاله مقدماتی IPv6 در سیسکو نگاه کوتاهی خواهیم داشت به جدول Routing مربوط به آی پی ورژن ۶ که با کامند show ipv6 route قابل مشاهده است :

آی پی ورژن 6 در سیسکو

درباره Subnet Number نیز می دانید که چرا در انتهای خط Route های Connected علامت :: وجود دارد. اما درباره Prefix برابر با ۱۲۸ باید گفت که زمانی از این پرفیکس استفاده می شود که منظور و مقصود ما یک Host و یا Node خاص است.