تعمیر کیبورد لپ تاپ

تعمیر کیبورد لپ تاپ

تعمیر کیبورد لپ تاپ: کیبورد یکی از قطعات مهم  لپ تاپ بوده که روزانه بارها از آن استفاده می کنید ، کیبورد لپ تاپ  هم مانند سایر قطعات دستگاه ممکن است آسیب ببیند ، همانطور که می دانید در لپ تاپ ها امکان اضافه کردن جدیدترین کیبورد ها از طریق USB وجود دارد اما جابه جایی مداوم این کیبوردها کمی دشوار است .

بعد از خراب شدن کیبورد لپ تاپ بهتر است آن را تعویض کرده یا به تعمیر لپ تاپ خود بپردازید. در این مطلب دلایل خرابی کیبورد لپ تاپ را بررسی خواهیم کرد :

 

تعمیر کیبورد لپ تاپ

 

 کیبورد لپ تاپ

صفحه کلید یا کیبورد لپ تاپ بر روی لپ تاپ نصب شده به کمک  خار ها یا پیچ های بسیاری در لپ‌تاپ محکم شده ، سپس با کابلی مخصوص به برد اصلی متصل می شود ، جدا کردن کیبورد از لپ تاپ کار تخصصی است چون باید ابزار مخصوص آن را را داشته باشید تا آن را از لپتاپ جدا کنید اما هرگز اینکار را انجام ندهید قطعا در مراحل تعویض کیبورد لپتاپ موفق نخواهید بود.

تعمیر کیبورد لپ تاپ

مشکلات کیبورد لپ تاپ

خرابی کیبورد لپ تاپ لنوو یا خرابی کیبورد لپ تاپ ایسوس در مقایسه با سایر لپ تاپ ها شاید دلایل مشترکی داشته باشند اما نحوه ی باز کردن یا تعمیر آن ها با یکدیگر بسیار متفاوت است ، البته فراموش نکنید در بعضی از لپ تاپ ها مثل ایسوس ، سونی و msi ، کیفیت قطعات بالاتر است ، در این لپتاپ ها صفحه کلید دیرتر آسیب می بیند.

در طراحی یا ساخت کیبورد ، اندازه فاصله بین دکمه ها واندازه ی کیبرد بسیار مهم است این کار به غیر از بخشیدن زیبایی به لپتاپ از ورود آشغال یا گرد و غبار در لپ‌تاپ تا حدودی جلوگیری می کند.

 

 دلایل کار نکردن کیبورد

  • ریختن مایعات بر روی کیبورد
  • خرابی چند دکمه از کیبورد
  • خرابی LED های لپ تاپ
  • گیر کردن دکمه های کیبورد
  • تکان خوردن سوکت کیبورد در مادربرد

 

خرابی دکمه ها صفحه کلید

تعمیر کیبورد لپ تاپ 

گیر کردن چند دکمه کیبورد ، کارنکردن یا شکستن بعضی از دکمه های آن از رایج ترین مشکلات کاربران است حتی گاهی در زیر دکمه ها آشغال جمع شده و دکمه های کیبورد لپتاپ کار نمی کند، جهت حل این مشکل باید صفحه کلید را باز کرده و آن را تمیز کنید.

 

 خرابی LED

خرابی LED های کیبورد لپ تاپ  شاید زیاد مهم نباشد و همیشه بهتر است زمانی که آسیب ها  جدی شد کیبرد لپ تاپ خود را باز کنید ، باز کردن لپ تاپ توسط افراد ناوارد باعث آسیب دیدن ، شکستن یا حتی تعویض قطعات اصلی سیستم با قطعات تقلبی و نامرغوب در لپتاپ می شود به همین دلیل بهتر است تا حد ممکن از باز کردن لپ تاپ بپرهیزید.

 

تکان خوردن سوکت کیبورد در مادربرد

در بحث تعمیر کیبورد لپ تاپ ها گاهی شل شدن سوکت کیبورد که به آن فلت نیز میگویند در مادربرد  ، باعث کارنکردن کیبورد لپتاپ می شود برای حل این مشکل که کمتر از سایر موارد رخ میدهد باید کیبورد لپتاپ باز شود تا سوکت به طور صحیح توسط تعمیر کاران لپتاپ جا زده شود.

تعمیر کیبورد لپ تاپ

آیا کیبورد لپ تاپ قابل تعمیر است؟

خوشبختانه به لطف تکنولوژی و دستگاه های تعمیرات سخت افزار امکان تعمیر صفحه کلید یا کیبورد لپ تاپ جدید و قدیمی وجود دارد. تنها کافی است ابتدا توسط کارشناسان که به حوزه تعمیرات سخت افزار و قطعات کامپیوتری آشنا هستند بررسی شده و پس از عیب یابی فرایند تعمیر لپ تاپ انجام دهند.

باز هم تاکید می شود که این فرایند یک کار تخصصی است و بهتر است توسط خدمات کامپیوتری معتبر انجام شود وگرنه ممکن است در زمان تعمیر کیبورد لپ تاپ قطعه دیگری آسیب دیده و در آینده دیوایس شما با مشکل روبرو شود.

 

تعمیر کیبورد لپ تاپ

برخی از دکمه و کلید های صفحه کلید لپ تاپ کار نمی کنند، چکار کنم تا درست شود؟

علت کار نکردن برخی دکمه های لپ تاپ دلایل متنوعی دارد. مثلا ممکن است نیاز به تمیز کردن داشته باشند، برای این کار می‌توانید از تمیز کننده های بادی استفاده کرده و به رفع مشکل صفحه کلید لپ تاپ اقدام کنید.

موردی بعدی ممکن است دکمه های lock یعنی (Caps lock , num lock , scroll lock )صفحه کلید خاموش یا روشن باشد. تنها کافی است یک بار این دکمه را خاموش روشن کرده و بررسی کنید.

و در آخر ممکن است مشکل سخت افزای بوده و نیاز به عیب یابی و تعمیر لپ تاپ باشد. برخی از دکمه ها به مرور زمان به دلیل پر استفاده بودن بعد از مدتی با مشکل روبرو شده و خراب میشود در چنین مواقعی تنها تعویض صفحه کلید لپ تاپ میتواند چاره کار باشد.

 آیا تعویض صفحه کلید لپ تاپ نسبت به تعمیر آن گران تر است؟

با توجه به شرایط دیوایس میتواند جواب این سوال متفاوت باشد. برخی مواقع ممکن است کاربر تنها با کار نکردن یک کلید کیبورد روبرو شود که در چنین مواقعی تعمیرات کیبورد لپ تاپ گزینه خوبی است. اما اگر حجم خرابی بزرگ بوده یا چنین کلید خراب شده باشد تعویض کیبورد لپ تاپ انتخاب مناسب تری است.

بنابراین بهتر است ابتدا کارشناسان بخش تعمیرات کامپیوتر و لپتاپ رایانه کمک دیوایس شما را بررسی و پس از عیب یابی به شما گزارش می‌دهند که بهترین راه برای رفع مشکل لپ تاپ شما کدام موارد است.

 چه چیزی باعث می شود کلیدها روی لپ تاپ کار نکنند؟

موارد نرم افزار مانند نصب نبودن برخی نرم افزار های ضروری سیستم و ویروسی بودن دستگاه، نصب بودن همزمان چند درایور بر روی دستگاه که باعث اختلال در کیبورد لپ تاپ شده از شایعترین موارد مشکلات نرم افزار صفحه کلید لپ تاپ بوده است که تا کنون به آنها پاسخ داده شد.

اما از نظر سخت افزای میتوان به گرد و غبار کرفتن زیر صفحه کلید، اختلال در سوکت صفحه کلید، خراب شدن بخشی از صفحه کلید به دلیل استفاده نادرست از صفحه کلید و سوختن صفحه کلید لپ تاپ از شایعترین مواردی که کاربران پس از روبرو شدن آن ممکن است کیبورد لپ تاپ به صورت کامل کار نکند. در این زمان ممکن است تعمیر لپ تاپ نتواند مشکل را برطرف کند و نیاز دارد به صورت کامل صفحه کلید لپ تاپ تعویض شود.

 

عمر کیبورد لپ تاپ ها چقدر است؟

دیوایس های نسل جدید به گونه ای طراحی میشوند که سخت افزار آنها برای سال های طولانی قابل استفاده باشند. به همین دلیل شرکت های سازنده سعی می‌کنند محصول خود رابا کیفیت طراحی کنند. عمر مفید لپ تاپ را میتوان بین 10 تا 20 سال دانست اما شیوه استفاده کاربر از دستگاه مستقیما بر روی عمر صفحه کلید آن موثر است.

به عنوان مثال اگر فردی هستید که فعالیت اصلی شما با لپ تاپ است قطعا عمر مفید آن نسبت به کاربری که از لپ تاپ فقط برای مواقع ضروری استفاده میکند کمتر است. بنابراین اولین اصل عمر صفحه کلید به میزان استفاده و شرایط استفاده شما بستگی دارد که چند سال کار کرده و نیاز به تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ نداشته باشید.

 

تعمیر کیبورد لپ تاپ

امکان تعمیر و درست کردن صفحه کلید خیس شده وجود دارد؟

باید بررسی شود که آیا به صفحه کلید لپ تاپ آسیب وارد شده یا خیر. اگر دیوایس در حالت خاموش خیس شده است به احتمال زیاد مشکلی برای آن ایجاد نشده اما اگر زمان روشن بودن صفحه کلید لپ تاپ خیس شده ممکن است سوخته یا با مشکل روبرو شده باشد در چنین مواقعی به تعویض و تعمیر کیبورد لپ تاپ نیاز دارید.