نحوه عملکرد رید سرورهای HP

RAID مخفف  Redundant Array of Independent Disks بوده که در دو نوع سختافزاری و نرم افزاری قابل استفاده می باشند. نحوه عملکرد رید سرورهای HP  کاری که RAID  ها انجام می دهند این است که هارد دیسکخا را مدیریت می کنند و باعث می شوند تا هاردها به صورت یک سخت افزار منطقی واحد کار کنند. Raid های مبتنی بر سرور، در دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری در بازار عرضه می شوند.نحوه عملکرد رید سرورهای HP

RAID controller

RAID ها بین سیستم عامل و هارد ها قرار می گیرد و به صورت یک تراشه و یا کارت می باشد. کاری که RAID ها انجام می دهند مدیریت داده ها و بهبود عملکرد هارد می باشد.اگر از رید کنترلر های معمولی برای هاردهای SSD  استفاده می کنید باید دقت کنید که این رید کنترلرها باعث redundancy در هاردهای SSD   می شود و عملکرد این هاردها را بهبود نخواهد بخشید برای هاردهای SSD   باید ار ریدکنترلر های مخصوص SSD   استفاده کنید. رید کنترلر ها می توانند هارد درایو را به چندین هارد داریو تقسیم کنند و با این کار حفاظت از اطلاعات را بهبود ببخشند.همچنیت از کارتهای HBA برای ارتباط بین سرورها و تجهیزات ذخیره سازی مانند ATA, SCSI, SATA, SASو کانال های فیبر در سرور ها استفاده خواهند کرد.

طبقه بندی ریدکنترلر ها براساس موارد زیر می باشد:

نوع درایو SAS یا SATA

تعداد پورت

تعداد درایوهایی که می تواند پشتیبانی کنند

سطح RAID

سبک معماری رابط

مقدار حافظه

انواع رید کنترلرها:

رید کنترلر ها مبتنی بر سخت افزار و نرم افزار می باشند.

رید کنترلرهای مبتنی بر سخت افزار عبارتند از:

ـ کارت کنترل کننده رید (RAID Controller Card):

کارت کنترل کننده رید، در واقع یک کارت بوده که به شکاف مادربرد PCIe یا PCI-X متصل خواهد شد.کارت کنترل کننده رید شامل یک پردازنده Raid و پردازنده I / O با رابط هارد درایو خواهد بود.نحوه عملکرد رید سرورهای HP

ـ رید چیپ داخلی (RAID-on-Chip):

رید چیپ های داخلی single motherboard بوده که شامل  رابط میزبان ، رابط های HDD I / O ، پردازنده Raid و یک کنترل کننده حافظه می باشد. سیستم عامل Raid، باعث راه اندازی رید کنترلر شده و پس از راه اندازی کنترل را به درایورها منتقل خواهد کرد.

رید کنترلر نرم افزاری مبتنی بر سرور:

کاری که نرم افزار Raid انجام میدهر انتقال خدمات Raid به میزبان می باشد.این نرم افزار به دو صورت قابل ارائه می باشد:به صورت نرم افزاری  یا به صورت معماری ترکیبی که حاوی یک جزء سخت افزاری بوده که بار روی CPU را کاهش می دهد.

ریدکنترلر نرم افزاری : این رید کنترلر ها ارزانترین نوع ریدکنترلر بوده و به مدیریت  برنامه مبتنی بر هاست محاسبات RAID ی پردازدو طریقه اتصال آن به داریورهای سخت افزاری  با رابط HBA یا I / O بوده و با بارگیری سیستم عامل رید درایو، شروع می شود.

رید کنترلر دو گانه سخت افزاری / نرم افزاری: رید کنترلر های سخت افزاری/ نرم افزاری در واقع دارای یک جزء سخت افزاری  بوده که وظیفه ی آن ارسال عملکردهای RAID BIOS از مادربورد یا HBA می باشد. در این رید کنترلر ها در صورتی که برای سیستم عامل مشکلی ایجاد شود سیستم Raid را از خطاهای بوت  محافظت خواهد کرد.نحوه عملکرد رید سرورهای HP

رید کنترلرها مختص سطوح RAID هستند. که متداول ترین آن ها 0، 1، 5/6 و 10 می باشند.

1ـ Raid 0: Striping:

Raid 0 دارای یک سطح RAID بوده که به ارائه  redundancy لازم نمی پردازد و باعث افزایش عملکرد هارد دیسک شما خواهد شد.این نوع رید به تقسیم اطلاعات و داده های شما بین دو یا چندین هارد دیسک پرداخته و چون تمامی هارد دیسکها به عنوان یک واحد شناخته می شوند در صورت خرابی و از مار افتادگی یک هارد دیسک قادر به اجرای اطلاعات با استفاده از هارد دیسک دیگر نخواهید بود.

ویژگی های Raid 0:

ـ بهبود عملکرد HDD

ـ Data Redundancy وجود ندارد.

2ـ Raid 1: Mirroring:

Raid 1 بر روی دو هارد و یا بیشتر کار می کند و باعث Data Redundancy و عدم موفقیت داده می شود. اطلاعات قرار گرفته شده بر روی هاردها به صورت یکسان بوده که در صورتسی که یکی از هارد ها با مشکل مواجه  شود هارد دیگر به کار خود ادامه خواهد داد . در صورت خرابی یکی از هارد ها تمامی اطلاعات به هارد دیگر منتقل خواهد شد. در Raid 1  عملکرد خواندن  افزایش پیدا خواهد کرد.نحوه عملکرد رید سرورهای HP

ویژگی های Raid 1 :

ـ وجود Data Redundancy

ـ افزایش خواندن

ـ قیمت پایین

3ـ Raid 5/6: Striping with Parity/Double Parity

Raid 5/6 که در واقع به ترکیب عملکرد Raid 0  با Raid 1 می پردازد. حداقل تعداد هارد در رید 5 عدد 3 بوده که دو تا از این سه عدد هارد برای داده ها استفاده می شود و هارد سوم برای parity مورد استفاده قرار می گیرد که در واقع محل ذخیره سازی داده های باینری خام می باشد.در واقع parity  به صورت Round Rabin بین هارد ها جابه جا می شود. همچنین در این نوع رید Failed شدن یک هارد از بین سه هارد بدون از بین رفتن اطلاعات امکان پذیر خواهد بود.

حداقل تعداد هارد در رید6 عدد 4 بوده و ذخیره سازی  parity بر روی همه ی دیسک ها صورت خواهد گرفت و در این نوع رید Failed شدن 2 هارد از بین 4 هارد بدون از بین رفتن اطلاعات امکان پذیر خواهد بود. استفاده از این رید در  وب سرورها ، اپلیکیشن سرورها و محل های ذخیره سازی بزرگ و  حساس می باشد.

ـ Raid 10: Striping and Mirroring

Raid 10 گرانترین نوع رید بوده که دارای قابلیت Mirroring بوده و حداقل تعداد هارد در رید 10 عدد 4 می باشد.در یک four-drive array ، سیستم، به تقسیم اطلاعات بین دو هارد دیسک می پردازد. دو دیسک دیگر نیز اطلاعات را به طور یکسان تقسیم ذخیره خواهند کرد.از این نوع رید در محیطهایی با امنیت و کاربرد بالا، مانند پایگاه های داده با اطلاعات حساس استفاده خواهد شد.این نوع رید به ارائه سرعت بالا در خواندن و نوشتن و Redundancy قوی می پردازد.نحوه عملکرد رید سرورهای HP

مزایای برتر رید کنترلر ها شامل موارد زیر می باشد:

ـ قابلیت اطمینان بیشتر:

تمامی رید ها به غیر از رید نوع اول که همان Raid0می باشد با خرابی یک هارد از داده ها محافظت می کنند و  و بعد از تعمیر آن هارد Array بدون مشکل به کار خود ادامه خواهد داد.

ـ Data redundancy:

با تقسیم داده ها به چنیدین قسمت با خراب شدن یک گره داده ها از بین نخواهد رفت.

ـ افزایش عملکرد HDD:

خواندن و نوشتن از طریق چندین درایو باعث بهبود توان عملیاتی می شود .

مزایای رید کنترلرها :

ـ Cache memory:

دارای حافظه کش اضافی برای افزایش عملکرد می باشند

ـ پردازش اختصاصی:

سیستم های مبتنی بر کنترل به مدیریت پیکربندی RAID جدا از سیستم عامل می پردازند که باعث می شود تا رید بندی داده ها باعث بار اضافی بر روی CPU اصلی سیستم نشود و پردازش به صورت جداگانه در رید کنترلر انجام پذیرد.

ـ عدم وجود خطاهای بوت:

زمانی که داده ها به صورت نرم افزاری توسط سیستم عامل رید بندی می شوند در صورت بروز اختلال در سیستم قبل از خاموش شدن دستگاه امکان عدم بوت شدن دستگاه در زمان روشن شدن مجدد بسیار زیاد است. در صورتی که در رید کنترلرهای سخت افزاری این اتفاق نخواهد افتاد.

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *