آشنایی با Mail Flow و نحوه ی کانفیگ آن در Exchange Server 2016

در این مقاله قصد داریم تا شما را با Mail Flow آشنا کنیم با ما همراه باشید:

در این مقاله قصد آموزش نکات مهم در کانفیگ Mail Flow را داریم. همانطور که می دانید پس از نصب Exchange Server و بدون انجام هیچگونه تغییری در تنظیمات Mail Flow شما قادر به دریافت ایمیل از محیط اینترنت هستید. البته با فرض انجام صحیح تنظیمات مربوط به DNS External. اما امکان ارسال ایمیل به بیرون از سازمان خود را خود را ندارید که نیاز به ساخت یک Send Connector می باشد که در مقاله قبلی آموزش ساخت آن داده شد.
در این مقاله می خواهیم تنظیمات مهمی که می بایست در کانکتورها ارسال و دریافت انجام شود تا ارسال و دریافت ایمیل با موفقیت و دقت بیشتری صورت پذیرد را آموزش خواهیم داد.
در مورد Receive Connector های پیش فرض، در یک مقاله جداگانه به نام آشنایی با Receive Connector های پیش فرض در Exchange Server 2016 نوشته ایم که از طریق لینک مربوطه می توانید آن را مطالعه کنید. پس در این مقاله در مورد آن صحبت نمی کنیم.
هماهنطور که در مقاله قبلی ذکر شد پس از نصب Exchange Server 2016 در صورتی که تنظیمات مربوط به Port Forwarding و DNS External به درستی انجام شده باشد، دریافت ایمیل خواهید داشت. این اتفاق از طریق کانکتوری با نام Default Frontend SRV-EX2016 انجام می شود. بهتر است که امکان دریافت ایمیل از طریق این کانکتور غیرفعال شود و برای دریافت ایمیل از بیرون یک کانکتور جداگانه ایجاد شود.

mail flow configuration

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید ابتدا وارد منوی Mail Flow می شویم سپس از ساب منوی Receive Connector یک کانکتور جدید ایجاد می کنیم. یک نام برای Receive Connector انتخاب می کنیم. نقش آن را Frontend Transport انتخاب می کنیم و نوع آن را Internet انتخاب می کنیم.

mail flow configuration

در ادامه یک ایپی که در واقع آیپی سرور Exchange می باشد را مشخص می کنیم و ساخت Receive Connector را به اتمام می رسانیم.
پس از اتمام ساخت مجدد وارد Properties این کانکتور می شویم.

mail flow configuration

نکته مهمی که در تنظیمات Receive Connector باید رعایت کنید وارد کردن نام MX Record در قسمت FQDN می باشد. MX Record همان رکوردی ست که در DNS Server اکسترنال ساخته می شود و و مسئول مسیردهی ایمیل های ورودی به سرور ما می باشد.
همچنین در مقاله قبلی گفتیم که به صورت پیش فرض Send Connector ی برای ارسال ایمیل به اینترنت وجود ندارد. پس لازم است که Send Connector مربوطه ساخته شود که این مورد در مقاله قبلی با نام کانفیگ اولیه Exchange Server آموزش داده شد. در مورد Send Connector نیز مراحل بالا می بایست انجام شود. وارد کردن نام MX Record در Internet Send Connector نقش مهمی در اسپم نشدن ایمیل ها دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *