آشنایی با هسته استریسک

آشنایی با هسته استریسک

 

پایه گذاری استریسک در سال 1999 در قالب GNU/GPL  به وسیله مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم بود.در واقه استریسک گامی بود که به وسیله آن روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپيوتری عمومیت یافت. همچنین به وسیله آن محیطی فراهم می شد تا ارتباطات تلفنی, تصويری و کاربريهای مرتبطی نظير IM, Call/Contact Centre و… صورت گیرد.آشنایی با هسته استریسک

با گذشت زمان و توسعه ارتباطات مبتی بر IP و شبکه های کامپیوتری استریسک توانست به دلیل داشتن امکانات بسیار به یکی از اجزای موثر دنیای تکنولوژی تبدیل شود. امکانات استریک عبارت بودند از:آشنایی با هسته استریسک

رايگان بودن استفاده از آن در مقابل قيمت به نسبت گزاف برندهای موجود در بازار

امکانات بالقوه با کيفيت مناسب

استاندارد بودن پروتکل ها و عدم وابستگي به سخت افزار يا نرم افزار خاص از برندی معين

راحتی نصب و راه اندازی

وسعت جامعه اطلاعاتی بسط دهنده آن

تجميع سرويس های صوتی (اعم از تلفنی و چت), تصويری و ديتا

استریسک در واقع توسط زبان برنامه نویسی C ساخته شده و بر روی سیستم عاملهایی مانند Linux NetBSD, OpenBSD, FreeBSD, Mac OSX, Solaris, Unix قابل راه اندازی می باشد.همچنین برای راه اندازی استریسک در سیستم عامل ویندوز نیز بعضی از پلتفرم های آن موجود می باشد.عملیلتی کردن سرویس های استریسک بوسیله  کامپيوترها و سرورهای معمول و محاسبه توان سيستم (CPU/RAM) بر اساس تعدد کاربران انجام می گیرد. استریسک به دلیل محبوبیت روز افزون خود قادر است تا از سازندگان بسياری از پلتفرم ترکيبی لينوکس و استريسک برای ساخت تجهيزات ارتباط يکپارچه (Unified Communications) در مقياسهای گوناگون بهره گيری نمايند.از تجهيزات بسيار ساده, کارا و ارزان در مقياس SOHO و SMB گرفته تا طراحيهای پيچيده با تعداد کاربر بالا در محيطهای Enterprise.همانطور که می دانید تولید این ازارها به دلیل موجود بودن نرم افزارهای مربوطه  آسان بوده و برای تسهیل در راهبری سیستم شما تنها باید رابط کاربری (اينترفيس) متناسب و عموماً تحت وب را طراحی کنید.

استریسک همچنین دارای تدبیراندیسی متناسب مانند طراحي درست شبکه (QoS, Redundancy, Traffic Management & Planning) و استفاده صحيح از سخت افزارهای آن علی الخصوص در محيطهای SMB و Enterprise نیز می باشد.

بنابراین استریسک با توجه به کاری که مدنظر دارید تا با آن انجام دهید چه بخواهید از آن برای مرکز تلفن یا يکپارچه سازی با نرم افزارهايی نظير اتوماسيون اداری, ERP و… استفاده کنید باید  چنين پيش شرطهايی را داشته باشد.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که استرسیک به دلیل مبتنی بودن بر شبکه تعارضی با دیدگاههای سنتی مخابراتی ندارد و درواقع مکمل این دیدگاهها نیز می باشد.اگرچه در نگاه اول, ساختاری نظير استريسک برآمده از محبوبيت, گسترش و ارزان بودن ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپيوتری ( VoIP, IP Telephony, Video Conferencing,…) توصيف می شود اما هيچگاه تطابق با ساختارهای سنتی عموماً TDM فراموش نشده و در ديدگاه کلان, مديای ارتباطی تاثيری در ذات عملکرد استريسک ندارد. از انجایی که استریسک به دلیل مبتنی بودن برشبکه ارزانتر و کار با آن ساده تر می باشد اما با تکنولوژی های قدیمی تطابق دارد . دو مطلب, يکی امنيت و ديگری اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) در سيستمهای سافت سوييچ و استريسک در مقايسه با سيستمهای سنتی ارتباطی محل مناقشه مدافعان تفکر سافت سوييچ و ايده های سنتی تر هستند.

بهترین روش برای عدم گسستگی ارتباط رمزنگاری تبادلات می باشد که با این روش حتی شنود روی کابل (Line Tapping) و در اختيار داشتن سريعترين کامپيوترها  نیز نمی توانند باعث قطع ارتباط شوند.همچنین پروتکلهیی برای رمز گذاری وجود دارد که می توان از آنها استفاده نمود. بنابراین می توان از این دو روش معمول رمزگذاری یا استفاده از پروتکلها برای رمز گذاری  ارتیاطات بین اجزای سیستمهایی که مبتنی بر استریسک هستند را ایمن کرد.همچنین باید توجه داشت که از این دو روش در سیستم لینوکس استفاده خواهد شد و سیستم عامل لینوکس توانمند در پیاده سازی این دو روش می باشد.

ویژ گی های بسیاری از سيستم استريسک که بر پلتفرم لينوکس نصب و راه اندازی شده اند, در ذات از توانمنديهای سيستم عاملی لينوکس به ارمغان آورده شده اند. قابليتهاي پر قدرتی نظير Clustering و High Availability (HA) لينوکس متضمن اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) سيستم سافت سوييچ مبتنی بر استريسک هستند. در کنار اين مطلب, امکانات افزونگی (Redundancy) سخت افزاری نظير منابع تغذيه, در کنار امکانات افزونگی شبکه کامپيوتری در قالب لينکها, تجهيزات, پروتکلها و… موجب شده اند تا استريسک اگر نه بالاتر, شانه به شانه سيستمهای TDM Based بايستد.

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.