مقالات, مقالات آموزشی, مقالات شبکه

آشنایی با هسته استریسک

آشنایی با هسته استریسک

 

پایه گذاری استریسک در سال ۱۹۹۹ در قالب GNU/GPL  به وسیله مارک اسپنسر مدیر عامل شرکت دیجیوم بود.در واقه استریسک گامی بود که به وسیله آن روشهای گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه های کامپیوتری عمومیت یافت. همچنین به وسیله آن محیطی فراهم می شد تا ارتباطات تلفنی, تصویری و کاربریهای مرتبطی نظیر IM, Call/Contact Centre و… صورت گیرد.آشنایی با هسته استریسک

با گذشت زمان و توسعه ارتباطات مبتی بر IP و شبکه های کامپیوتری استریسک توانست به دلیل داشتن امکانات بسیار به یکی از اجزای موثر دنیای تکنولوژی تبدیل شود. امکانات استریک عبارت بودند از:آشنایی با هسته استریسک

رایگان بودن استفاده از آن در مقابل قیمت به نسبت گزاف برندهای موجود در بازار

امکانات بالقوه با کیفیت مناسب

استاندارد بودن پروتکل ها و عدم وابستگی به سخت افزار یا نرم افزار خاص از برندی معین

راحتی نصب و راه اندازی

وسعت جامعه اطلاعاتی بسط دهنده آن

تجمیع سرویس های صوتی (اعم از تلفنی و چت), تصویری و دیتا

استریسک در واقع توسط زبان برنامه نویسی C ساخته شده و بر روی سیستم عاملهایی مانند Linux NetBSD, OpenBSD, FreeBSD, Mac OSX, Solaris, Unix قابل راه اندازی می باشد.همچنین برای راه اندازی استریسک در سیستم عامل ویندوز نیز بعضی از پلتفرم های آن موجود می باشد.عملیلتی کردن سرویس های استریسک بوسیله  کامپیوترها و سرورهای معمول و محاسبه توان سیستم (CPU/RAM) بر اساس تعدد کاربران انجام می گیرد. استریسک به دلیل محبوبیت روز افزون خود قادر است تا از سازندگان بسیاری از پلتفرم ترکیبی لینوکس و استریسک برای ساخت تجهیزات ارتباط یکپارچه (Unified Communications) در مقیاسهای گوناگون بهره گیری نمایند.از تجهیزات بسیار ساده, کارا و ارزان در مقیاس SOHO و SMB گرفته تا طراحیهای پیچیده با تعداد کاربر بالا در محیطهای Enterprise.همانطور که می دانید تولید این ازارها به دلیل موجود بودن نرم افزارهای مربوطه  آسان بوده و برای تسهیل در راهبری سیستم شما تنها باید رابط کاربری (اینترفیس) متناسب و عموماً تحت وب را طراحی کنید.

استریسک همچنین دارای تدبیراندیسی متناسب مانند طراحی درست شبکه (QoS, Redundancy, Traffic Management & Planning) و استفاده صحیح از سخت افزارهای آن علی الخصوص در محیطهای SMB و Enterprise نیز می باشد.

بنابراین استریسک با توجه به کاری که مدنظر دارید تا با آن انجام دهید چه بخواهید از آن برای مرکز تلفن یا یکپارچه سازی با نرم افزارهایی نظیر اتوماسیون اداری, ERP و… استفاده کنید باید  چنین پیش شرطهایی را داشته باشد.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که استرسیک به دلیل مبتنی بودن بر شبکه تعارضی با دیدگاههای سنتی مخابراتی ندارد و درواقع مکمل این دیدگاهها نیز می باشد.اگرچه در نگاه اول, ساختاری نظیر استریسک برآمده از محبوبیت, گسترش و ارزان بودن ارتباطات مبتنی بر شبکه های کامپیوتری ( VoIP, IP Telephony, Video Conferencing,…) توصیف می شود اما هیچگاه تطابق با ساختارهای سنتی عموماً TDM فراموش نشده و در دیدگاه کلان, مدیای ارتباطی تاثیری در ذات عملکرد استریسک ندارد. از انجایی که استریسک به دلیل مبتنی بودن برشبکه ارزانتر و کار با آن ساده تر می باشد اما با تکنولوژی های قدیمی تطابق دارد . دو مطلب, یکی امنیت و دیگری اطمینان از صحت عملکرد (Reliability) در سیستمهای سافت سوییچ و استریسک در مقایسه با سیستمهای سنتی ارتباطی محل مناقشه مدافعان تفکر سافت سوییچ و ایده های سنتی تر هستند.

بهترین روش برای عدم گسستگی ارتباط رمزنگاری تبادلات می باشد که با این روش حتی شنود روی کابل (Line Tapping) و در اختیار داشتن سریعترین کامپیوترها  نیز نمی توانند باعث قطع ارتباط شوند.همچنین پروتکلهیی برای رمز گذاری وجود دارد که می توان از آنها استفاده نمود. بنابراین می توان از این دو روش معمول رمزگذاری یا استفاده از پروتکلها برای رمز گذاری  ارتیاطات بین اجزای سیستمهایی که مبتنی بر استریسک هستند را ایمن کرد.همچنین باید توجه داشت که از این دو روش در سیستم لینوکس استفاده خواهد شد و سیستم عامل لینوکس توانمند در پیاده سازی این دو روش می باشد.

ویژ گی های بسیاری از سیستم استریسک که بر پلتفرم لینوکس نصب و راه اندازی شده اند, در ذات از توانمندیهای سیستم عاملی لینوکس به ارمغان آورده شده اند. قابلیتهای پر قدرتی نظیر Clustering و High Availability (HA) لینوکس متضمن اطمینان از صحت عملکرد (Reliability) سیستم سافت سوییچ مبتنی بر استریسک هستند. در کنار این مطلب, امکانات افزونگی (Redundancy) سخت افزاری نظیر منابع تغذیه, در کنار امکانات افزونگی شبکه کامپیوتری در قالب لینکها, تجهیزات, پروتکلها و… موجب شده اند تا استریسک اگر نه بالاتر, شانه به شانه سیستمهای TDM Based بایستد.

برای پشتیانی شبکه و پشتیبانی voip با شرکت تیلاتل در تماس باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *