نحوه ی نصب CUCM 10 پشتیبانی VOIP

نحوه ی نصب CUCM 10 پشتیبانی VOIP

مناسب ترین و بهترین Call Manager برای Scale های بزرگ  CUCM می باشد. این مرکز تلفن بسیار پایدار بوده و Stable  می باشد. در این مقاله نحوه ی نصب و پیاده سازی CUCM ورژن 10 را به شما علاقمندان آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید: نحوه ی نصب CUCM 10 پشتیبانی VOIP

فایل ISO نصب CUCM را می توانید از سایت شرکت سیسکو دریافت کنید. در صورتی که فایل دانلود شده Bootable نباشد باید برای Bootable کردن آن به مقاله نحوه ی ساختن Bootable  فایل ISO نرم افزار CUCM 10.5  مراجعه کنید.نحوه ی نصب CUCM 10 پشتیبانی VOIP برای اینکه بتوانید CUCM را در لابراتور پیاده سازی کنید می‎توانید از VMWare Workstartion برای نصب CUCM استفاده کنید. که برای این کار به مشخصات زیر در VM  نیاز خواهید داشت:

 100 گیگ هارد دیسک نحوه ی نصب CUCM 10 پشتیبانی VOIP

 6 گیگ رم

چهار CPU

بعد از اینکه ماشین مجازی در VMWare ساختید باید به Mount  کردن فایل ISO نصب CUCM  بپردازید برای این کار باید ماشین مجازی خود را روشن کرده و مراحل زیر را طی کنید:

 

 

 

 

 

در این قسمت باید به مشخص کردن آی پی آدرس برای سرور CUCM  بپردازید.این آِ پی آدری زمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که شما بخواهید به  کنسول مدیریت CUCM متصل شوید.

 

 

 

در این قسمت نیز باید به مشخص کردن نیوزرنیم و پسورد Platform ی که دسترسی کاملی به تنظیمات CUCM و محیط CLI رادارد بپردازید

 

حال باید برای ایجاد کردن Certificate امنیتی مورد نیاز برای دسترسی به کنسول مدیریت CUCM و ارتباط SSH مشخصات مربوط به سازمان خود را وارد کنید:

 

برای تنظیم زمان CUCM  باید در این قسمت آدرس NTP Server خود را وارد کنید:

 

 

در صورتی که خواهان پشتیبان برای سرور CUCM می باشید می توانید در این قسمت هشت سرور CUCM را در یک کلاستر قرار دهید. بنابراین در این قسمت بایدبه تعیین پسوردی که سرور بتواند با دیگر سرورهای CUCM درون یک کلاستر ارتباط برقرار کند بپردازید:

 

در حال حاضر نیازی نیست تا سروری SMTP Server را بر روی CUCM فعال کنید بنابراین گزینه No را انتخاب کنید:

 

 

 

برای اینکه به کنسول مدیریتی CUCM دسترسی داشته باشید باید در این قسمت یوزرنیم وپسورد مورد نظز خود را وارد کنید:

 

در این مرحله با انتخاب گزینه Ok نصبCUCM شروع خواهد شد و دیگر امکان تغییر در مراحل پیشین برای شما وجود نخواهد داشت:

 

نصب CUCM  طولانی بوده ممکن است چندین ساعت به طول انجامد. بعد از اینکه CUCM  به صورت کامل نصب شد شما می توانید با وارد کردن آدرس آی پی ای که در زمان نصب برنامه مشخص کردید به کنسول مدیریتی CUCM  متصل شوید. بر روی CUCM 10  یک لایسنس 60 روزه موجود می باشد که می توان از آن برای تست استفاده کرد.