نحوه ی گرفتن دسترسی Root در Cisco CUCM

نحوه ی گرفتن دسترسی Root در Cisco CUCM

در این مقاله قصد داریم تا نحوه گرفتن دسترسی Root در یکی از سرویس های سیسکو که برای راه اندازی بستر voip استفاده میشود را به شما اموزش دهیم با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید محصولات سیسکو Close Source  می باشد و این امر سبب شده که نتوان قسمتهای مورد نظر خود را اضافه یا کم کرد .همچنین Close Source  این محصول باعث می شود تا کرک کردن محصولاسیسکو به راحتی صورت نگیرد.نحوه ی گرفتن دسترسی Root در Cisco CUCM

با انجام مراحل زیر شما قادر خواهید بود تا از بالاترین دسترسی بر روی این Virtual appliance  برخوردار باشید و بتوانید کارهای مورد نظرخود را با این دسترسی انجام دهید.

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید به یک سرور CUCM و یک فایل iso نسخه centos 6.5 یا بالاتر نیاز خواهید داشت.

ابتدا وارد محیط ESXI  شده و بر روی سرور CUCM راست کلیک کنید و به انتخاب گزینه Edit settings بپردازید.حال باید  فایل iso  را به عنوان دیسک mount  کنید.

سپس به انتخا تب Options  پرداخته و در این تب Boot Options را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید و گزینه The next time the virtual machine boots, force entry in to the BIOS setup screen را در این قسمت فعال کنید.سپس بر روی OK کلیک کنید.

حال به روشن کردن سرور و باز کردن کنسول بپردازید. از آنجایی که تیک boot options را فعال کردید سرور صفحه bios  را نشان خواهد داد.نحوه ی گرفتن دسترسی Root در Cisco CUCM

حالا سرور رو روشن میکنیم و صفحه Console رو باز میکنیم.سرور به صورت پیش فرض به علت فعال کردن تیک boot options صفحه bios رو نشون میده.

حال باید CD/DVD Rom  را به عنوان اولین سخت افزار در روند Boot سیستم انتخاب کنید و سپس برا اعمال این تغییر ، تغییرات انجام داده شده را Save کنید.

بعد از انجام مراحل بالا با صفحه زیر مواجه خواهید شد که باید همانطور که در نصویر پایین نشان داده شده است troubleshooting  را انتخاب کنید.

در اینمرحله باید Rescue a CentOS linux system را انتخاب کنید  و سپس در مرحله بعد باید به انتخاب Continue بپردازید و در اخر کلید اینتر را فشار دهید تا به محیط Shell لینوکس وارد شوید.نحوه ی گرفتن دسترسی Root در Cisco CUCM

در این قسمت ما به محیط shell دسترسی خواهیم داشت .حال باید به تغییر پسورد root  بپردازید و سپس باید اجازه دسترسی به ssh از طریق user روت را بدهید.

برای نعویض پسورد کاربر Root  باید دستورات زیر را وارد کنید.نحوه ی گرفتن دسترسی Root در Cisco CUCM

1234chroot /mnt/sysimage
cd /etc
rm securetty
passwd root

بعد از وارد کردن اخرین دستور باید به وارد کردن پسورد خود بپردازید. دقت داشته باشید که باید پسورد خود را دو بار وارد کنید.

حال باید با استفاده از دستورات زیر فایل passwd  را ویرایش کنید:

1vi passwd

خط زیر را با خط اول جایگزین کنید :

1root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

حالت نهایی  فایل باید به شکل زیر باشد :

حال باید ssh برای یوزر root فعال کنید برای این کار ایتدا با استفاده از دستور زیر به ویرایش فایل sshd_config بپردازید:

1vi ssh/sshd_config

حال باید علامت #  را از اول خط permitRootLogin yes برداشته و فایل را ذخیره کنید. بدین ترتیب شما توانستید دسترسی root از سرور cucm مورد نظر را بگیرید.

بعد از انجام تمامی مراحل بالا فایل بصورت زیر خواهد بود:

حال باید با  خاموش کردن ماشین مجازی مورد نظر و unmount کردن دیسک iso که در مراحل اول قرار داده بودید ماشین مجازی را دوباره راه اندازی کنید و با استفاده از  نرم افزار putty با یوزر root و پسورد انتخابی به سرور متصل شوید.