آشنایی با PVDM و کاربردهای آن

آشنایی با PVDM و کاربردهای آن

همانطور که با تجهیزات سیسکو آشنایی دارید و می دانید که وظیفه ای که یک روتر سیسکو دارد مسیر یابی و هدایت بسته ها می باشد اما از روترهای سیسکو در بعضی موارد به عنوان مرکز تلفن نیز استفاده می شود. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که روترهای سیسکو دارای منابع سخت افزاری برای هدایت و مسیر یابی بسته ها می باشند و در صورتی که خواهان استفاده از آنها به عنوان Voice Gateway می باشید باید چیپ هایی به نام DSP یا Digital Signal processor  را تهیه کنید و این چیپ ها تنها بر روی کارتهای PVDM سوار خواهند بود در تصویر پایین نمونه یک کارت PVDM را مشاهده کنید: آشنایی با PVDM و کاربردهای آن

بنابراین اگر از کارت‌ها یا ماژول‌های FXS ، FXO و …  بر رو روتر خود استفاده می کنید باید مجهز به کارت PVDM باشید تا این ماژولها بتوانند کار کنند در غیر این صورت این ماژولها کار نخواهند کرد.دلیل این امر این است که ماژولهای FXS ، FXO و … قادر به پردازش صوت نبوده و PVDM  قادر به پردازش سیگنالهای صوت می باشد.

بنابراین اگر خواهان استفاده از روترهای سیکو به عنوان مرکز تلفن می باشید باید در وهله اول یک کارت PVDM  برای روتر خریداری کنید . کارتهای PVDM  شبیه به مموری می باشند بنابراین بخاطر داشته باشید که آن را با مموری استباه نگیرید.بعد از خریداری کارت PVDM  مناسب برای روتر می توانید مانند شکل زیر باز کرده و کارت PVDM را در اسلات مربوط به آن قرار دهید.

اما در هنگام خرید تجهیزات شبکه خود دقت کنید که روترهای جدید سیسکو (ISR G2 به بعد ) نیاز به لایسنس UC  برای استفاده از آنها به عنوان سیستم تلفنی دارند.

معرفی PVDM
نحوه جا زدن PVDM
آشنایی با انواع نسل های مختلف PVDM :

کارتهای PVDM دارای نسلهای مختلفی می باشند که در صورتی که خواهان خرید این کارت برای روتر خود می باشید باید از آنها اطلاعات داشته باشید .نسلهای مختلف کارتهای PVDM  عبارتند از:

  • PVDM 2 : برای روتر‌های سری ISR
  • PVDM 3 : برای روتر‌های سری ISR G2
  • PVDM 4 : برای روتر‌های جدید‌تر سیسکو مثل سری ۴۰۰۰

ظرفیتها آنها نیز عبارت است از:

PVDM نسل ۲ : ۸ – ۱۶ – ۳۲ – ۶۴

PVDM نسل ۳ : ۱۶ – ۳۲ – ۶۴ – ۱۲۸ – ۱۹۲ – ۲۵۶ و در هنگام نامگذاری این کارتها ظرفیت آنها بعد از عدد نسل خواهد آمد. مانند : PVDM 2 – 16 یا PVDM 3 – 256

منظور از ظرفیت PVDMها  در واقع تعداد تماسهای است که کارت PVDM با کدک G711 به صورت همزمان قادر به پشتیبانی می باشد. همانطور که می دانید کدک G711  بدون فشرده سازی و با کیفیت بالا بوده . نیازمند پهنای باند بیشتری نیز می باشد.

اما چند سوال ساده که اطلاعت زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد :

  1. شما گفتید که DSP ها وظیفه پردازش تماس ، نمونه‌گیری ، فشرده سازی و … را به عهده دارند ، پس با این احتساب زمانی که تماس از روتر من خارج نشده و صرفا تلفن‌های داخلی متصل شده به روتر بخواهند با یکدیگر صحبت کنند تبدیل صوتی صورت نگرفته و به PVDM احتیاج ندارم درست است ؟ بله کاملا درست است .
  2. روتر ISR من سوخت و یک روتر ISR G2 خریداری کردم ، آیا می‌توانم PVDM نسل دو روتر قبلی را به روتر‌ نسل ISR G2 متصل کنم ؟ بله ، این کار توسط PVDM Adapterها امکانپذیر می‌باشد .
  3. آیا امکان دارد PVDMهای ۲ سالم مانده از روتر ISR خود را به کمک PVDM Adapter به صورت همزمان با PVDM نسل ۳ روی روتر ISR G2 قرار دهم ؟ خیر ، روی یک بورد تمامی PVDMها باید از یک نسل باشند در غیر این صورت درست کار نمی‌کنند .