کاربردی ترین نوع دکل مهاری

دکل های مهاری با استفاده از بوکسل به زمین یا هر تکیه گاه دیگری مهار شده و کاربرد آن در نقاطی است که وسعت بالایی دارد.همچنین این دکلها سبک بوده و دارای وزن پایینی می باشد.کاربردی ترین نوع دکل مهاری

تاریخچه دکل مهاری :

دکل مهاری توسط شرکت دکل سازی ROHN واقع در کانادا ساخته شده و هدف این شرکت از ساخت این دکلها استفاده موقتی از آن بود زیرا این دکلها امکان نصب سریع و جابه جایی و برپایی مجدد را داشتند و همچنین هیچ محدودیتی از نظر فضا برای نصب این دکلها در کشور کانادا وجود نداشت و هزینه پایین این دکلها باعث شد تا از دکلهای خودایستا پیشی گرفته و گسترش پیدا کنند

 

اما در کشور ما این دکلها به دلیل سبکی و هزینه پایین در نصب به عنوان یک راه حل کم هزینه و دائمی می باشد.

متاسفانه در کشور ما فاصله استاندارد برای نصب بوکسل رعایت نمی شود و دکلهای مهاری به صورت انبوه و بدون اینکه بارگذاری هر دکل محاسبه شود مورد استفاده قرارمی گیرد که این کار باعث سقوط این دکلها می شود.

 

 

 

محل قرارگیری دکل مهاری:

دکلهای مهاری بر روی زمین و پشت بام نصب می شوند و بهترین محل برای نصب آنتنها و دیشهای کوچک اینترنت بر روی این دکلها  برجها و ساختمانهای بلند می باشد.اما اگر این دکلها بر روی زمین نصب شود به دلیل ارتفاع بلند ین دکلها فضای زیادی برای نصب بوکسل گرفته می شود که میزان این فضا شعاع 3/1 ارتفاع دکل می باشد.

 

 

دکلهای مهاری دارای پوشش گالوانیزه گرم می باشد که باعث شده است مناسبترین دکل در هر شرایط آب و هوایی باشد زیرا این پوشش از زنگزدگی و فرسودگی جلوگیری می کند.

 

کاربردی ترین نوع دکل مهاری:

دکلهای مهاری با توجه به ابعاد و نوع ساخت دارای چند دسته می باشند که کاربردی ترین آن دکلهای سری G می باشند.

دکلهای سری G به شکل سه ضلعی و دارای سکشن های سه متری بوده و برای پایه ها از لوله سایز 32 استفاده می شود. میلگردها به شکل Z بوده که برای بالا رفتن و صعود از روی آنهابه هم وصل می شوند.

 

 

عددی که بعد از حرف G می باشد عرض قاعده بخشها را به سانتی متر نشان می دهد.G35 به این معناست عرض قاعده هر یک از سه وجه 35 سانتی متر می باشد و از این نوع دکل برای نصب تا حداکثرارتفاع 36 متر استفاده میشود .

دکلهای G35و G45 بیشتر بر روی پشت بامها نصب می شود و در هر 9 متر و یا در بعضی مواقع در هر 6 متر به وسیله بوکسل از سه جهت با زاویه 120 درجه مهار خواهند شد.

سکشن ها مثلثی شکل می باشند و هر سکشن مطابق با استاندارد دارای 8 ردیف پله برای بالا بردن مقاومت و ایستایی دکل و همچنین سهولت بالا رفتن از دکل طرتحی شده است.