نحوه اعمال امنیت شبکه در ویندوز می بایست اقداماتی صورت پذیرد، که در اینجا به نحوه انجام این اقدامات می پردازیمبرای اینکه شبکه ایمنی داشته باشید، می بایست مسائل امنیتی را در شبکه خود رعایت کنیدکارهای امنیتی که برای شبکه ها انجام می شود طیف گسترده ای استدر این محتوا ما امنیت را به دو قسمت کاربران و اعمال محدودیت ها توضیح خواهیم داد.

امنیت شبکه از طریق محدود کردن کاربران

تعریف کاربرد محدود در ویندوز ایکس پی به دو صورت انجام می شودبرای ایجاد یک کاربر جدید در ویندوز به سراغ کنترل پنل رفته و بر روی آیکون یوزر اکانت کلیک نموده تا پنجره مربوط به کاربران سیستم باز می شود.

در این فهرست کاربران سیستم مشاهده می شودبرای تعریف کاربر جدید در این صفحه بر روی Creat a new account کلیک کنیدسپس نام کاربر جدید را در قسمت نام تایپ کرده و بر روی دکمه بعد یا Next کلیک کنید.

در این قسمت برای تعریف کردن کاربر محدود، گزینه Limited و برای تعریف کاربر اصلی ( Admin ) گزینه Computer administrator را انتخاب نمایید.

امنیت شبکه از طریق محدود کردن کلاینت ها

امنیت شبکه از طریق محدود کردن کلاینت ها

حال اگر بخواهید کلاینت ها را در شبکه ورک گروپ محدود کنید، باید به این صورت عمل نماییددر شبکه های نظیر به نظیر از آنجا که کامپیوتر مرکزی وجود ندارد، تا بر اعمال کاربران نظارت کند، لازم است تا برخی اعمال توسط شما جهت محدود کردن کاربران انجام می شود تا امنیت شبکه بهبود یابدیکی از ابزارهایی که ویندوز در اختیار شما قرار می دهد تا کامپیوترتان را مدیریت کنید، ابزار Group Policy استفعال کردن این ابزار به این صورت می باشد؛ که روی Run از منوی Start ویندوز کلیک کنید تا پنجره روبرو باز شود و دستور gpedit.msc را وارد کرده و اینتر بزنید، تا این ابزار فعال شود.

در زیر این ابزار مشاهده می کنید، که در این ابزار می توانید با پیکر بندی سیاست های آورده شده مدیریت سطح بالایی روی کامپیوتر خود داشته باشیدسیاست های شما در دو بخش پیکر بندی کامپیوتر و پیکر بندی یوزر تقسیم بندی می شودسیاست های بخش اول مربوط به کامپیوتر و سیاست های بخش دوم مربوط به کاربر جاری است.

امنیت شبکه از طریق مخفی کردن کنترل پنل

مخفی کردن کنترل پنل نیز یکی از اقداماتی است که می توان برای ایجاد امنیت شبکه بر روی ویندوز خود اعمال نمایید.

برای اینکه کنترل پنل را از دید کاربران سیستم پنهان نمایید وارد این ابزار شوید و به سراغ سیاست گروهی زیر بروید.

Administrative template\control panel\prohibit access to the control panel

این سیاست می تواند در حالت Not Configured، به معنای تنظیم نشده و نیز Enabel به معنای فعال بودن سیاست قرار داشته باشدبا فعال کردن این سیاست ( Enabled )  کسی نمی تواند به Control Panel  شما دسترسی داشته باشد.

امنیت شبکه از طریق مخفی کردن کاربر Administrator

امنیت شبکه از طریق مخفی کردن کاربر Administrator

مخفی کردن کاربر Administrator هنگام Log on نیز شگرد دیگری برای ایمن نمودن سیستم خود در مقابل عوامل مخرب اینترنتی می باشد.

پس از اجرای ویندوز ایکس پی برای ورود از شما خواسته می شود از میان فهرست کاربران نام یک کاربر را انتخاب کنیداگر می خواهید که کاربر اصلی را از این فهرست حذف نمایید، به طریق زیر عمل کنیدابتدا بر روی My Computer  راست کلیک کرده و از منوی میانبر باز شده Manage را انتخاب کنید تا پنجره Computer Managment نمایش داده شود.

سپس از شاخه System Tools وارد زیرشاخه Local User and Group  شوید و زیر شاخه Users را انتخاب کنیددر این مسیر می توانید فهرست کاربران سیستم را مشاهده نماییدبرای غیر فعال کردن یک کاربر مانند Administrator روی آن راست کلیک کرده Properties را انتخاب کنیدتا پنجره  Properties Administrator باز شود.

سپس کنار نام Acount is disabled تیک زده و گزینه Ok را فشار می دهیمبه این صورت این کاربر غیر فعال شده و دیگر در فهرست کاربرانی که هنگام Log on نشان داده می شوند، نخواهد بود.

اما چنانچه مایل باشید به وسیله این کاربر وارد ویندوز شوید، می توانید در صفحه Log on نشان داده می شوند، نخواهد شد.

اما چنانچه مایل باشید به وسیله این کاربر وارد ویندوز شوید، می توانید در صفحه Log on با فشردن Alt+Ctrl+Del آن را از حالت انتخابی خارج کرده و به حالت کلاسیک بروید تا بتوانید به جای انتخاب کاربر نام آن را بنویسید.

امنیت شبکه از طریق مشاهده برگه Properties Security

اعمال همه این محدودیت ها در امنیت شبکه تاثیر بسزایی داردیکی دیگر از این اقدامات برای ایمن نمودن کامپیوتر و در نهایت شبکه مشاهده برگه Properties Security می باشددر واقع ممکن است در سیستم شما وقتی بر روی Properties یک درایو و پوشه می روید برگه Security وجود نداشته باشدبرای نمایش آن می توانید در My Computer از منوی Tools گزینه Folder Options  را انتخاب کنید.

در برگه View در قسمت Advanced Settings تیک موجود در کنار Use simple file sharing را برداشته و   Ok کنید.

امنیت شبکه از طریق ایجاد رمز عبور برای Screen Saver

امنیت شبکه از طریق ایجاد رمز عبور برای Screen Saver

کار دیگری که برای این اعمال محدودیت جهت ایجاد امنیت شبکه میتوان ایجاد نمود، ایجاد رمز عبور برای Screen Saver می باشد.

در واقع این کار نوعی سیاست سودمند در Group Policy محسوب می گردد.

Administrative template\Control panel\display\Password product to Screen Saver

با استفاده از این سیاست شما می توانید به وسیله رمز عبور، مانع تغییر تنظیمات Screen Saver توسط افراد غیر مجاز شوید.

امنیت شبکه از طریق مخفی کردن یک درایو

در واقع مخفی کردن یک درایو از دید کاربران نیز در ایمنی شبکه بی تاثیر نیستگاهی نیاز پیدا می شود که یک درایو را به طور کامل از دید کاربران پنهان کنیدبرای این کار در ویندوز ایکس پی بر روی درایو موردنظر راست کلیک کرده و از منوی میانبر ظاهر شده بر روی گزینه Properties کلیک کنید.

از پنجره باز شده به سراغ برگه Security رفته و در قسمت Group usernames می توانید به کمک دکمه های اضافه کردن و حذف نمودن کاربرانی را که مایل هستید به این درایو دسترسی داشته باشند را انتخاب نمایید و برای هر کاربر نیز می توانید اختیارات متفاوتی قائل شوید.

امنیت شبکه با اعمال محدودیت

در نهایت در این محتوا راجع به اقداماتی که جهت امنیت شبکه میتوان نمود به صورت جزئی پرداختیمباید این موضوع را مورد توجه قرار داد که امنیت در جامعه کنونی حرف نخست را در فضای مجازی می زندهمچنین بدون رعایت آن به هیچ عنوان نمی توان ایمن ماندپس به هر صورتی که قادر هستیم باید ابتدا ایمنی شبکه را بالا ببریم و سپس اقدام به کار در فضای نا مطمئن و ایمن شبکه نماییم.

پس باید یک مدیر شبکه ابتدا به ایمن سازی شبکه خود بپردازد، سپس به مباحث دیگر شبکه ای توجه کندبرای ایمن سازی شبکه بسیار باید کاردان و خبره بود زیرا که امروزه عوامل مخرب زا بسیار افزایش یافته و در کسری از ثانیه شبکه را از روال عادی خارج و مختل می نمایند.